Od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę, do 25 marca tego roku z Polski wyjechało 615 pociągów z uchodźcami z Ukrainy do Niemiec i Czech - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury (MI).
Do 25 marca br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma i Krakowa) wyjechało 615 pociągów z uchodźcami, w tym 473 pociągi stałego kursowania i 142 pociągi specjalne, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie 226,4 tys. osób - podano w komunikacie.
Dodano, że polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Ministerstwo poinformowało też, że łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 25 marca br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 343 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 191 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 151 tys. pociągami specjalnymi.
W tym czasie z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 1669 pociągów, w tym 1290 pociągów stałego kursowania i 379 pociągów dodatkowych.
Resort przypomina, że polski narodowy przewoźnik - PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dotychczas 919 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity - dodano.
Ministerstwo infrastruktury przypomina, że obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej od 26 lutego br. mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki. Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy wprowadzono na cztery tygodnie.
W piątek po południu PKP Intercity poinformowało, że przedłuża do końca marca darmowe przejazdy pociągami dla obywateli Ukrainy.
Jak poinformowała w piątek rano Straż Graniczna, od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,237 mln osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.