Ostatnie sygnały płynące z krajowego rynku pracy zdecydowanie potwierdzają rosnące zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem absolwentów studiów technicznych o interdyscyplinarnej i praktycznej wiedzy oraz umiejętnościach z zakresu automatyzacji układów i procesów przemysłowych. W takim właśnie kierunku kształci Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Informacje napływają nie tylko z firm projektowych, ale również produkcyjnych i usługowych działających w różnych branżach przemysłu. Obserwowane jest spore zainteresowanie zatrudnianiem absolwentów studiów technicznych o interdyscyplinarnej i praktycznej wiedzy oraz umiejętnościach z zakresu szeroko pojętej automatyzacji układów i procesów przemysłowych.
– Inżynier automatyk musi nabyć umiejętności do twórczego działania w zakresie analizy, projektowania oraz praktycznej konstrukcji układów i systemów sterowania, a także oprogramowania systemów automatyki przemysłowej i usługowej, programowania sterowników przemysłowych, użytkowania sieci komputerowych i sieci przemysłowych. Inżynierów o takich właśnie umiejętnościach kształci się na studiach pierwszego stopnia – inżynierskich na kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej – mówi dr hab. inż. Joachim Pielot, prof. PŚ, kierownik Katedry Elektrotechniki i Automatyki Przemysłowej i kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa.
Wiedza i umiejętności
Absolwent tego kierunku posiada wiedzę i umiejętności z zakresu regulacji automatycznej, informatyki, analizy sygnałów, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, potrafi korzystać ze sprzętu komputerowego, różnego typu sterowników przemysłowych i profesjonalnego oprogramowania inżynierskiego.
W szczególności jest przygotowany do: eksploatacji systemów automatyki maszyn, urządzeń i napędów elektrycznych, doboru elementów i układów sterowania automatycznego, z uwzględnieniem ich zasilania i bezpiecznego użytkowania, projektowania i uruchomienia torów pomiarowych wielkości procesowych, współpracujących z komputerami lub sterownikami przemysłowymi, jak również sprzęgania sterowników przemysłowych z elementami wykonawczymi, programowania sterowników przemysłowych, użytkowania i rekonfiguracji sieci komputerowych i sieci przemysłowych, praktycznego wykorzystania profesjonalnego oprogramowania z zakresu automatyki i grafiki komputerowej, eksploatacji systemów telekomunikacyjnych i systemów sterowania bezprzewodowego, eksploatacji systemów automatyzacji i kontroli produkcji z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa funkcjonalnego. Nabyta wiedza pozwala absolwentom podjąć studia drugiego stopnia (magisterskie) w zakresie automatyki i informatyki przemysłowej.
Praktyczny profil
Profil kierunku studiów Automatyka i Informatyka Przemysłowa na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej jest praktyczny, a to oznacza, że większość zajęć dotyczy praktycznego przygotowania do zawodu i służy zdobywaniu przez studenta umiejętności praktycznych. Cały VII semestr to praktyka zawodowa w wybranej firmie z branży automatyki i informatyki. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich, w tym osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią, np. w przemyśle.
– Pierwsza edycja studiów rozpoczęła się w roku akademickim 2017/2018 i w ub.r. pierwsi studenci tegoż kursu stali się już absolwentami kierunku i uzyskali dyplomy ukończenia studiów wyższych I stopnia. Znaleźli oni zatrudnienie w różnych firmach, w których wykorzystują uzyskaną wiedzę i umiejętności.
Miejscem zatrudnienia absolwentów studiów I stopnia kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa są zakłady przemysłowe, firmy usługowe, w tym firmy informatyczne zajmujące się oprogramowaniem systemów automatyki przemysłowej. Mogą również znaleźć zatrudnienie w zakresie automatyki i informatyki w małych i średnich przedsiębiorstwach, świadczących specjalistyczne usługi dla przemysłu i innych gałęzi gospodarki – zwraca uwagę dr hab. inż. Joachim Pielot.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.