W środę, 23 marca, w Lubinie miała miejsce szczególna uroczystość. Przy pomniku Jana Wyżykowskiego świętowano rocznicę odkrycia złóż miedzi. Od tych wydarzeń minęło już 65 lat, o czym informowaliśmy w portalu netTG.pl.
Wiązanki i kwiaty pod pomnikiem ojca polskiej miedzi złożyli przedstawiciele zarządu i oddziałów KGHM oraz delegacje ze spółek z grupy kapitałowej. Nie zabrakło lokalnych samorządowców, mieszkańców Zagłębia Miedziowego i działaczy Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego.
– Od początku istnienia KGHM wydobyliśmy na powierzchnię ponad 1 mld 400 mln t urobku. Marzenia o miedziowej potędze zespołu geologów przekuliśmy w ogromny sukces. KGHM, dzięki ogromnemu wysiłkowi całych pokoleń pracowników, jest firmą rozpoznawalną na całym świecie – powiedział prezes miedziowego koncernu Marcin Chludziński.
65 lat temu na polach w okolicach Sieroszowic zespół geologów odkrył złoże miedzi, które na zawsze zmieniło Dolny Śląsk i cały kraj. Dokonał tego zespół geologów pod przewodnictwem Jana Wyżykowskiego. Tak rozpoczęła się historia Polskiej Miedzi.
23 marca 1957 r. geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) cztery rdzenie, wydobyte podczas wierceń w okolicach Sieroszowic. Badania potwierdziły, że próbki zawierają chalkozyn – podstawowy siarczek miedzi.
Do zagospodarowania odkrycia zespołu Jana Wyżykowskiego w 1960 r. powołano Zakłady Górnicze „Lubin w budowie”, przekształcone w 1961 r. w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. W 1991 r. Kombinat – przekształcono w spółkę Skarbu Państwa, a 25 lat temu (10 lipca 1997 r.) KGHM zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
KGHM działa aktualnie na czterech kontynentach. Główne zasoby miedzi posiada w Polsce, w Zagłębiu Miedziowym. Spółka działa z perspektywą kolejnych kilkudziesięciu lat wydobycia. Gwarantuje to m.in. obszar złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy. Do tego KGHM rozpoznaje tereny objęte koncesjami Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce w województwie lubuskim.
Miedziowa spółka to światowy lider w produkcji miedzi i srebra. Grupa Kapitałowa zatrudnia ponad 34 tys. pracowników. Firma inwestuje w nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. W ubiegłym roku zarząd przyjął Politykę Klimatyczną, która dotyczy redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.