Śląskie nie zwalnia tempa w edukowaniu, informowaniu i promowaniu ekologicznych aktywności.
Oddychamy coraz czystszym powietrzem, ale do doskonałości mu jeszcze daleko. Trwający jeszcze sezon grzewczy również dał się mocno we znaki naszemu zdrowiu. Bardzo złą jakość powietrza odnotowywano zwłaszcza w grudniu ub.r. Z danych Państwowego Monitoringu Środowiska udostępnianych na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że średniodobowe wskazania stacji pomiarowej w Zabrzu osiągnęły 230 µg (mikrogramów) na metr sześcienny powietrza, przy poziomie alarmowania określonym średniodobowo na 150 µg. Poziom alarmowania został też przekroczony m.in. w Goczałkowicach-Zdroju – 181 µg i w Rybniku – 167 µg. Poziom informowania przekroczyły Gliwice – 146 µg i Wodzisław Śląski – 133 µg.
Potrafimy walczyć z niską emisją
W grudniu ub.r. w regionie notowano także znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10. Stacja pomiarowa w Zabrzu pokazała nawet 396 µg. W Rybniku maksymalne stężenie godzinne pyłu PM10 sięgnęło 316 µg, w Wodzisławiu Śląskim 320 µg, a w Goczałkowicach-Zdroju 287 µg.
Główną przyczyną złej jakości powietrza w okresie sezonu grzewczego jest emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych, czyli tzw. niska emisja, ze względu na małą wysokość kominów, z których emitowane są zanieczyszczenia. Na terenie Śląska emisja zanieczyszczeń występuje przede wszystkim zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych gminach, gdzie dominuje budownictwo jednorodzinne. Powodowana jest głównie spalaniem paliw złej jakości, w przestarzałych paleniskach, o słabych parametrach energetycznych. Ostatnie lata dowiodły jednak, że na Śląsku potrafimy walczyć z niską emisją.
W rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego. Zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Przypomnijmy, że zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 r. była gmina Godów. W czwartym kwartale 2021 r. liderem wymiany kopciuchów w Polsce była gmina Jejkowice. W pierwszej trzydziestce najaktywniejszych gmin aż 25 jest ze Śląska. W czołówce znalazło się również śląskie uzdrowisko: Goczałkowice-Zdrój. W rankingu ujęto 2477 polskich gmin.
Obecnie w programie „Czyste Powietrze” jest już ponad 83 proc. gmin w Polsce. Bo taka jest siła tego programu! Zaangażowanie się gmin w promocję i budowanie przekonania o potrzebie termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła oraz pomoc mieszkańcom w złożeniu wniosku o dofinansowanie daje wymierne korzyści. Beneficjenci, którzy mają efektywne źródło ciepła i ocieplony dom, zużywają mniej energii i jednocześnie mają zdrowsze, czystsze powietrze.
Determinacji nie brakuje
– Mimo że nasze województwo przoduje w programie „Czyste Powietrze”, to nie zwalniamy tempa w edukowaniu, informowaniu i promowaniu ekologicznych aktywności, przyczyniających się do likwidacji kopciuchów w naszym regionie.
Od 1 stycznia br. na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, która jeszcze bardziej determinuje nas do współpracy z gminami. Razem, wspólnymi siłami, docieramy do nieprzekonanych mieszkańców, którzy jeszcze nie podjęli wysiłków w kierunku ocieplenia domu i wymiany kopciucha – mówił w Bieruniu, podczas inauguracji trzeciej części programu „Czyste Powietrze”, Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Nowe zasady programu
Przypomnijmy zatem, że od dwóch miesięcy obowiązują nowe zasady programu. Najważniejsze ze zmian to m.in. uwzględnienie możliwości finansowania z „Czystego Powietrza”, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości, a także umożliwianie dłuższej realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora. Dodatkowo wśród istotnych zmian znalazły się: dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami programu „Czyste Powietrze” oraz doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.