Sygnatariusze umowy społecznej dla górnictwa zebrali się po raz pierwszy od chwili rosyjskiej napaści na Ukrainę. O tym, co ustaliły strona rządowa i społeczna na spotkaniu w Katowicach, informujemy w nowym numerze „Górniczej”, który do rąk naszych Czytelników oddamy w czwartek, 24 marca. Przypominamy także o naszej inicjatywie, czyli o Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego. Kolejna edycja tej konferencji odbędzie się już w kwietniu. Zawsze staramy się, by temat Akademii nadążał za aktualnymi wydarzeniami. W tym roku będzie to górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych - koronawirus i wojna.
W nowym numerze skupimy się także na wynikach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która zaprezentowała raport za miniony rok. Swoimi wynikami pochwaliła się także spółka Tauron Wydobycie.
Zachęcamy także do lektury wywiadów. O pracach nad tworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego opowiedział nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
- Proces wydzielenia aktywów węglowych już się toczy i jest zaawansowany. To, co jest na pewno największym wyzwaniem, to kwestie organizacyjne związane z operacyjnym zarządzeniem tym procesem. Do skoordynowania jest praca czterech największych w kraju grup energetycznych oraz praca doradcy, który świadczy dla nas m.in. doradztwo strategiczne w obszarze strategii i modelu finansowego NABE – tłumaczy prezes Dąbrowski w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy.
Natomiast dr inż. Tomasz Bury z Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach kontynuuje temat elektrowni atomowych działających w Ukrainie i jakie są stosowane w nich zabezpieczenia. Doskonałym uzupełnieniem tej rozmowy jest tekst dotyczący tego, że elektrownia może być bronią. O tym, jak to jest możliwe, pisze red. Jacek Madeja.
Pozostając w tematach energetycznych zachęcamy także do sprawdzenia, co kryje się pod pojęciem doliny wodorowej i co tego typu przedsięwzięcia mają wnieść do naszej gospodarki. Wyjaśnia to prof. Adam Smoliński z Głównego Instytutu Górnictwa, członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej.
- W Unii Europejskiej działa ponad 20 dolin wodorowych i stale tworzą się nowe. Z dolinami związane są projekty wodorowe, które są siłą napędową rozwoju gospodarki wodorowej w Unii Europejskiej. Zgodnie z Polską Strategią Wodorową w Polsce powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych, co obecnie się dzieje – stwierdza prof. Smoliński.
W najnowszym numerze znajdzie się także dodatek poświęcony temu, jak spółki Skarbu Państwa pomagają Ukrainie i uchodźcom. Przedstawiamy szczegółowe działania, jakie zostały podjęte w JSW, gdzie prowadzone są zbiórki, ale także przygotowano miejsca noclegowe. Spółka zatroszczyła się także o dzieci z ukraińskiego sierocińca.
Przestrzegamy także przed ruskimi trollami, których pełno w internecie. Zachęcamy, aby weryfikować to, co czytamy i nie chłonąć wszelkich doniesień bezrefleksyjnie. Trolle lubią budować uczucie niepewności i strachu. Niestety, tak wygląda propaganda w czasach internetu.
W dziale Po Szychcie zachęcamy do wyprawy w góry. Na szczyty zabierze nas Andrzej Mandrysz, ratownik górniczy z ruchu Jankowice kopalni ROW, którego sylwetkę przedstawia red. Kajetan Berezowski.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.