Prezes PGG Tomasz Rogala uczestniczył w konferencji Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS), która odbyła się 21 i 22 marca w Brukseli. Jako prelegent panelu nt. roli badań i innowacji w procesie transformacji mówił m.in. o możliwościach właściwego wykorzystania węgla oraz czystych technologiach węglowych - poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.
Jak czytamy w komunikacie, otwierając drugi dzień obrad, Rosalinde Van der Vlies, Dyrektor Generalna ds. Badań i Innowacji w KE, przekazała, że „Europa ma ambicję aby stać się pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie, stąd istotne są badania i innowacje nad czystszym wykorzystywaniem surowców energetycznych”.
Tomasz Rogala, prezes PGG SA., rozpoczynając swoje wystąpienie nawiązał do regularnie podnoszonego przez Komisję Europejską w kolejnych pakietach klimatyczno-energetycznych celu redukcji emisji gazów cieplarnianych „o 20 proc. w 2020 r., 40 proc. w 2030 r. i 55 proc. w 2030 r., ten ostatni cel [KE] nazwała Fit for 55” - wyliczył.
Omawiając krótko plan dekarbonizacji w Polsce, Tomasz Rogala podkreślił, iż krajowa gospodarka jest historycznie uzależniona od węgla, a 2020 rok był rokiem, w którym blisko 70 proc. energii zostało wyprodukowane z węgla.
Dalej prezes PGG wskazał, że „obecna sytuacja geopolityczna spowodowała znaczące rozchwianie rynków surowcowych w Europie wywołując całkowitą przebudowę systemu energetycznego, co dla Polski, jeszcze przed wojną w Ukrainie, oznaczało zwiększenie krajowego zużycia węgla o dodatkowe 10 milionów t”.
Nawiązując do podpisanej w 2020 roku umowy społecznej, Tomasz Rogala wyjaśnił, że dokument obejmuje nie tylko deklarację terminu odejścia od węgla, ale także gwarancję rozpoczęcia inwestycji m.in. zgazowania węgla do metanolu czy infrastruktury do wychwytywania emitowanego CO2.
- Kiedy myślimy o kolejnych 30 latach użytkowania węgla, musimy szukać najbardziej przyjaznych dla środowiska form jego spalania - wskazał prezes PGG odnosząc się do kwestii właściwego wykorzystania surowca w procesie transformacji.
Tomasz Rogala zaznaczył, że w spółka stawia sobie za cel zapewnienie dostępu do czystego i niskoemisyjnego paliwa dla gospodarstw domowych – rynku, który obecnie obejmuje nawet 10 mln t rocznie – przy jednoczesnym zachowaniu niskich cen opału dla konsumenta końcowego. Wskazując przy tym na nowy produkt PGG - „Ekogroszek Karolinka”.
Podejmując kwestię redukcji emisji Rogala podkreślił, że inwestycje w CCS i ICSS mają duże znaczenie, dlatego „wracamy do badań nad ich wdrożeniem w elektrowniach węglowych” .
W odniesieniu do danych nt. importu surowców energetycznych do UE z Rosji (>50% węgla), Brian Ricketts, sekretarz generalny Stowarzyszenia EURACOAL, w imieniu prezydenta Euracoal Vladimíra Budynskiego ocenił, że powinniśmy zaprzestać walki z węglem, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw przy jednoczesnym wspieraniu odnawialnych źródeł.
- Polska ma szczęście mając wciąż kopalnie węgla kamiennego, Niemcy, Czechy i kilka innych krajów europejskich wciąż wydobywa węgiel brunatny, na których może oprzeć swoje bezpieczeństwo energetyczne w sytuacji, w której rynkowe ceny węgla biją kolejne rekordy - podsumował Ricketts.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.