Garri Martin, członek Zarządu Kijowskiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy, był gościem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe związku. W trakcie spotkania z samorządowcami opowiedział o swoich dramatycznych przeżyciach z ostatnich tygodni w Ukrainie. Przekazał również kilka ważnych przemyśleń dotyczących dalszego rozwoju konfliktowej sytuacji w Europie i sposobów przeciwdziałania aktualnym zagrożeniom.
- W skali globalnej musimy się zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi i zapomnieć o różnicach czy konfliktach politycznych. W Polsce i w skali Europy ogromnym wyzwaniem jest zmiana mentalna, polegająca na odrzuceniu błędnego przekonania, że wojna nie może się zdarzyć u nas. Realnie istniejące wielkie zagrożenia należy pilnie przemyśleć i dobrze przygotować się do nich. Na poziomie poszczególnych państw konieczne jest rozwinięcie systemowych rozwiązań w wymiarze organizacyjnym, technologicznym oraz prawnym, które są wdrażane w celu poprawy współpracy między odpowiednimi organami czy służbami. Równie ważne jest wzmocnienie roli samorządu lokalnego w szerszym kontekście wzmocnienia sprawności państwa – mówił Garri Martin na spotkaniu, które odbyło się 17 marca.
Zwrócił także uwagę na znaczenie i dostępność kluczowych usług publicznych w sytuacji konfliktowej, jak dostęp do wody, energii, mediów czy żywności.
- Niezbędne jest również dokonanie przeglądu dostępnych środków i miejsc ochrony ludności cywilnej. Kolejnym elementem jest przygotowanie obronne kraju, poprawy jakości zarządzania sytuacjami kryzysowymi na poziomie lokalnym, jak i przygotowanie obywateli do udzielania pierwszej pomocy – wyjaśnił.
Ponadto, w sensie państwowym, jak i międzynarodowym, ważne jest przeciwdziałanie dezinformacji, która szerzy się zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Przewodniczący ŚZGiP Piotr Kuczera poprosił także gościa z Ukrainy o komentarz w sprawie przyszłości naszego wschodniego sąsiada.
- Wierzymy, że Ukraina się obroni. Co będzie największym wyzwaniem dla ukraińskiego narodu zaraz po zakończeniu konfliktu, zarówno w wymiarze lokalnym oraz państwowym? – zapytał Kuczera.
- Najważniejszym wnioskiem i jednoczesnym wyzwaniem po zwycięstwie, będzie utrzymanie powstałej jedności między krajami Europy i całego świata – powiedział Martin
- Jeśli uda się nam pogłębić i poszerzyć relacje międzynarodowe, to w przyszłości będą one skutecznym buforem bezpieczeństwa w razie wystąpienia jakiegokolwiek aktu agresji – dodał.
Jego zdaniem, wyzwaniem dla Ukraińców będzie odbudowa tego wszystkiego, co niszczy aktualnie rosyjski agresor, a więc m.in. infrastruktury drogowej, transportowej, budynków publicznych i mieszkalnych, całej przestrzeni publicznej.
Podczas długiej rozmowy Garri opowiedział również m.in. o tym, jak radzą sobie samorządy lokalne w Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji, a także o wielu wyjątkowych osobach, które swoją bohaterską postawą pokazują każdego dnia co znaczy obrona ojczyzny. Podziękował także w imieniu ukraińskich miast samorządom lokalnym za udzieloną pomoc.
- Polska okazała się państwem braterskim, które już bardzo wiele zrobiło dla Ukrainy i wciąż tak dużo robi – powiedział Garri Martin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.