Zwyżki wykorzystywane są nie tylko do prac prowadzonych na zewnątrz, lecz także wewnątrz budynków. Trzeba jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku maszyny muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów, które pozwolą na bezpieczne działanie w zamkniętych pomieszczeniach. O jakich kryteriach mowa? Do czego przydają się zwyżki np. w halach magazynowych?
Zwyżki, czyli wszelkiego rodzaju podesty ruchome – nożycowe, masztowe, przegubowe oraz teleskopowe, a także ładowarki teleskopowe – wykorzystuje się do bezpiecznego prowadzenia prac na wysokościach. Różnego typu zwyżki sprawdzają się zarówno na placach budowy, jak i w halach logistycznych i magazynowych, w tym w halach wysokiego składowania, na lotniskach, w gospodarstwach rolnych, przy konstruowaniu scen plenerowych czy wycince drzew. Które z nich najczęściej można spotkać wewnątrz budynków?
Rodzaje zwyżek do prac w magazynach
Zazwyczaj w magazynach lub innych zamkniętych obiektach, w których konieczne jest prowadzenie prac na dużych wysokościach, spotyka się podnośniki nożycowe. Dlaczego właśnie ten rodzaj maszyn sprawdza się najlepiej? Ponieważ niektóre modele podestów ruchomych nożycowych mają niewielkie wymiary pozwalające na swobodne manewrowanie na bardzo ograniczonej przestrzeni pomiędzy regałami, przejazd przez drzwi, a nawet wjazd do windy.
Jednocześnie tego typu zwyżki cechują się różnym udźwigiem, wysokością unoszenia oraz szerokością podestów roboczych, stąd da się je dobrać do potrzeb konkretnej firmy prowadzącej centrum dystrybucyjne czy logistyczne. Dodatkowo zwyżki nożycowe wyposażone są w barierki i antypoślizgowe podłoże na platformach zwiększające bezpieczeństwo pracowników, którzy będą korzystać z podnośnika.
Gdzie kupić lub wynająć podnośniki koszowe, podesty ruchome, ładowarki teleskopowe lub inny sprzęt do pracy na wysokości? Sprawdź szeroką ofertę producenta: https://www.riwal.com/poland/pl-pl
Jakie warunki musi spełnić maszyna do prac wewnątrz budynku?
Przy wyborze zwyżki do prac w magazynach lub halach logistycznych należy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary maszyny, jej udźwig, wysokość unoszenia i szerokość platformy roboczej, lecz także na napęd. Do działania wewnątrz obiektów nadają się wyłącznie zwyżki z napędem elektrycznym, które nie emitują spalin, a przy tym są cichsze niż spalinowe odpowiedniki. Uwaga, warto kupić lub wynająć model informujący o stanie naładowania akumulatorów, żeby uniknąć problemów wynikających z konieczności nagłego podłączenia maszyny do prądu.
Ważna jest również sterowność – im mniejszy promień skrętu, tym łatwiej będzie manewrować podnośnikiem oraz stosunkowo grube niebrudzące koła, które nie pozostawią śladów na posadzce.
Sposoby wykorzystywania zwyżek
Do jakich prac można wykorzystać zwyżki w magazynach lub centrach logistycznych? Przede wszystkim do układania towarów na regałach, kontroli stanów magazynowych, a także czyszczenia i konserwacji budynku. W niektórych przypadkach sprawdzają się również przy kompletacji zamówień.
Trzeba tylko pamiętać, że do obsługi zwyżek takich jak podnośniki nożycowe wymagane jest posiadanie specjalistycznych uprawnień UDT.
Fot.: warehouse-workers-on-lift-work-platform-checking-i-2021-08-29-22-34-02-utc
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.