Prof. Marian Zembala, wybitny polski kardichirurg i Ślązak, były minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz, nie żyje. Lekarz miał 72 lata.
O śmierci lekarza poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski.
- Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci - napisał minister na Twiterze.
- Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz - Profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy. Pozostająca w żałobie rodzina - poinformowała w komunikacie najbliższa rodzina prof. Zembali.
Prof. Zembala urodził się w Krzepicach. W 1974 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, otrzymał równocześnie ogólnopolskie wyróżnienie Primus Inter Pares. Od 1975 do 1981 był asystentem i starszym asystentem w Klinice Chirurgii Serca tej uczelni. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych objął stanowisko adiunkta. Od 1980 przez kilka lat przebywał w Holandii na stażu naukowym na Uniwersytecie w Utrechcie, skąd w 1985 powrócił na zaproszenie prof. Zbigniewa Religi. Uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca. W filmie pt. Bogowie, który o tym opowiada, Mariana Zembalę zagrał Piotr Głowacki. Profesor pojawił się w tym filmie w epizodycznej roli, jako członek komisji etyki lekarskiej.
W 1993 objął funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które w dużej mierze było wspierane finansowo przez śląskie kopalnie. W 1997 został członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej, a w latach 1997–1999 był prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. W 1998 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownika Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii
W 1997 jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.
W 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.
Był ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. W 2015 roku j ako kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskał w okręgu katowickim mandat poselski, otrzymując 53 610 głosów.
Mieszkał w Tarnowskich Górach. Żonaty z Hanną, ma czworo dzieci: Michała, Joannę, Pawła i Małgorzatę. W czerwcu 2018 przeszedł udar, od tego czasu poruszał się na wózku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.