Według US Energy Information Administration (EIA) w 2021 r. eksport węgla z USA wzrósł o 23 proc. do 85 mln ton w stosunku do 69 mln ton w 2020 roku. Eksport węgla energetycznego wzrósł o 47 proc. do 40 mln t, a węgla hutniczego o 8 proc. do 45 mln ton w 2021 r.
Eksport krajowej produkcji węgla w 2021 r. skierowany był w pięciu głównych kierunkach. Do najważniejszych z nich należały Indie, Chiny, Japonia, Holandia i Korea Południowa.
Indie piąty rok z rzędu importowały najwięcej węgla z USA – 15,3 mln ton (11,8 mln ton z czego 77 proc. stanowił węgiel energetyczny). Według EIA między styczniem a październikiem 2021 r. Stany Zjednoczone wyeksportowały do Chin prawie 11 mln ton, czyli więcej niż w ciągu poprzednich czterech lat razem wziętych. EIA przewiduje tendencję wzrostową eksportu z USA, przy czym wzrost ten dotyczyć będzie przede wszystkim eksportu węgla metalurgicznego.
Międzynarodowa produkcja stali nieznacznie wzrosła w 2021 r., a EIA przewiduje, że wzrost ten będzie kontynuowany w tym roku. Administracja prognozuje eksport węgla metalurgicznego na poziomie 50 mln ton w 2022 roku i do 55 mln ton w 2023 roku.
Chiny importowały drugą co do wielkości ilość węgla z USA w 2021 r., 13 mln t (91 proc., czyli 11,7 mln t, to węgiel metalurgiczny). Dostawy węgla z USA do Japonii były podzielone między węgiel energetyczny (56 proc.) i metalurgiczny (44 proc.), a 85 proc. dostaw do Korei Południowej stanowił węgiel energetyczny.
Chociaż Holandia jest czołowym importerem węgla z USA, jest ona przede wszystkim centrum przeładunkowym dla transportu węgla w całej Europie, a tylko 10 proc. pozostaje w Holandii do użytku krajowego.
Spór handlowy między Australią a Chinami, który rozpoczął się pod koniec 2020 roku, spowodował, że Chiny zakazały importu węgla z Australii. Zakaz ten zwiększył popyt na węgiel metalurgiczny pochodzący z USA i innych światowych dostawców. Ten spór handlowy, oprócz stosunkowo wysokich cen węgla eksportowanego drogą morską, przyczynił się do zwiększenia jego dostaw z USA do Azji w 2021 roku.
Górnicze media USA podkreślają, że producenci stali na całym świecie nadal mają duży apetyt na amerykański węgiel metalurgiczny, a kopalnie w Stanach Zjednoczonych mogą na tym skorzystać zwiększając wydobycie o 16 proc. w 2022 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.