W kopalni Bogdanka górnicy fedrują najdłuższą do tej pory eksploatowaną ścianę w polskim górnictwie węgla kamiennego. Jej długość wynosi 372,5 m, a wybieg 1360 m. Średnia miąższość pokładu 382 w tym rejonie wynosi ok. 2,2 m. Ruszyła jeszcze w listopadzie 2021 roku. Ściana 1/II/382, bo o niej mowa, jest również pierwszą eksploatowaną w złożu Ostrów, w obszarze górniczym Ludwin.
Eksploatację realizowaną z Pola Nadrybie prowadzi oddział G-6. Odstawa urobku prowadzona jest do Pola Bogdanka i szybu S1.3.
Nietypowy rozstaw obudowy
– Rejon został przygotowany do eksploatacji już na etapie drążenia przodków chodnikowych. Zastosowaliśmy nietypowy jak na nasze warunki rozstaw obudowy chodnikowej, wynoszący 1,2 m na wybranych odcinkach chodników. To umożliwiło obniżenie pracochłonności w trakcie wykonywania robót przygotowawczych, jak i podczas prowadzenia prac eksploatacji ściany. Większy rozstaw obudowy chodnikowej usprawnia prace związane z eksploatacją ściany, zwłaszcza przy rabunku wnęk chodnikowych. Decyzja o rozrzedzeniu obudowy podjęta została na podstawie opracowanej metodologii oceny warunków geomechanicznych. Wykonano pionowe otwory badawcze w stropie, w które wprowadzona została kamera i w ten sposób oceniliśmy stopień spękań górotworu. Ponadto w otworach wiertniczych sukcesywnie wierconych w stropie i spągu za postępem wyrobisk co ok. 300-400 m badane są parametry wytrzymałościowe, takie jak wytrzymałość na ściskanie, rozmakalność i podzielność rdzenia wiertniczego – opowiada w szczegółach dr inż. Łukasz Herezy, dyrektor ds. innowacji w lubelskiej kopalni.
Na podstawie zdobytych informacji w modelu numerycznym sprawdzano, w jaki sposób będzie zachowywał się górotwór, a więc jaka będzie spodziewana konwergencja, czyli zaciskanie wyrobiska i jakie będą występowały ciśnienia górotworu. To z kolei ułatwiło dobór optymalnego rozstawu obudowy.
Model numeryczny
– Model numeryczny lub też geomechaniczny jest unikalnym narzędziem. Jesteśmy jedyną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, a być może na świecie, która wykorzystuje takie rozwiązania na co dzień. Opracowane zasady postępowania z doborem obudowy przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka utraty stateczności wyrobisk i weryfikują lokalizacje nowych wyrobisk przygotowawczych i wybierkowych – wskazuje dalej Łukasz Herezy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.