Dziesięć milionów ton sprzedanego węgla to rekord w historii Lubelskiego Węgla Bogdanka. Takim wynikiem spółka zakończyła 2021 r.
Należy tu także wspomnieć o imponującym wyniku pod względem produkcji. Firma, która zatrudnia ponad 5700 pracowników, wydobyła w ubiegłym roku 9,9 mln t. To więcej niż zakładano w planie produkcyjnym, który został zaktualizowany w III kwartale. Wówczas zapisano w nim wydobycie na poziomie 9,6 mln t. Wynik ten udało się poprawić o 300 tys. t.
– Ta okrągła liczba sprzedanego w tym roku węgla pokazuje skalę działalności firmy i znaczenie rynkowe. W tej chwili nasz udział w rynku krajowym wynosi ponad 29 proc. Należy przy tym pamiętać, że węgiel z Bogdanki trafia przede wszystkim do polskich odbiorców, pozytywnie wpływając tym samym na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jesteśmy stabilnym i wiarygodnym dostawcą surowca dla energetyki zawodowej – ocenia prezes Lubelskiego Węgla Artur Wasil.
Na zmiany, do których doszło na rynku w 2021 r., zwraca uwagę zastępca prezesa ds. rozwoju Dariusz Dumkiewicz.
– Zmiana trendu w zakresie popytu na węgiel energetyczny, która nastąpiła na przełomie roku, oraz działania ukierunkowane na maksymalne wykorzystanie posiadanych obecnie przez spółkę zdolności produkcyjnych, wpłynęły na ten rekordowy wynik Bogdanki. W pierwszej połowie roku udało nam się rozszerzyć sprzedaż na Ukrainę, nadal jednak podstawowym kierunkiem sprzedaży naszego węgla są odbiorcy krajowi – ocenił menedżer.
Natomiast zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych Artur Wasilewski podkreśla znaczenie przygotówek.
– Długowzroczne i zgodne ze strategią działania przynoszą właśnie efekty. Już w 2020 roku mimo trudnego czasu nie wstrzymaliśmy wydatków inwestycyjnych, prowadzone były prace przygotowawcze, tak, by móc maksymalizować zdolności wydobywcze w przyszłości. Bez wcześniejszych prac nie udałoby nam się osiągnąć takich wyników – mówi Artur Wasilewski.
Oczywiste jest, że za osiągniętym wynikiem stoją ludzie. To akcentuje zastępca prezesa ds. pracowniczych i społecznych Adam Partyka.
– Trzeba podkreślić, że osiągnięcie takich wyników możliwe było dzięki wytężonej pracy naszej załogi i konsekwentnej realizacji założeń produkcyjnych – ocenia. Przypomina też, że rekordowe wyniki zostały osiągnięte w czasie pandemii.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.