Centralna i południowa część historycznej Magistrali Węglowej od kilku lat podlega modernizacji. Jej północny odcinek, od okolic Bydgoszczy przez Kościerzynę do Gdyni pozostaje w dalszym ciągu tak jak przed drugą wojną światową, linią jednotorową i niezelektryfikowaną. Są jednak widoki na to, by i tutaj mogły pojechać pociągi elektryczne do portu w Gdyni.
Magistrala Węglowa zbudowana została po pierwszej wojnie światowej w celu usprawnienia przewozu węgla kamiennego z Górnego Śląska do portu w Gdyni. Również dzisiaj znaczną część przewozów stanowi węgiel kamienny. W północnej części Polski dalekobieżne przewozy do Gdyni i Gdańska prowadzone są jednak trasą przez Tczew, a nie tak jak przed wojną przez Kościerzynę.
Północna część Magistrali Węglowej to obecnie linia kolejowa nr 201 Nowa Wieś Wielka – Bydgoszcz Główne - Kościerzyna - Wieżyca - Gdańsk Osowa - Gdynia Port. Poza krótkim, kilkunastokilometrowym fragmentem z Gdańska Osowy do Gdyni Głównej pozostała część jest jednotorowa. Na całej trasie mogą jeździć tylko lokomotywy spalinowe i parowe. To może jednak się zmienić. Wtedy port w Gdyni zyskałby alternatywną trasę dojazdową.
- Zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym do 2023 r. linia kolejowa nr 201 na odcinku Nowa Wieś Wielka – Maksymilianowo objęta jest pracami inwestycyjnymi w ramach projektu „Prace w ciągu CE 65 na odcinku Zduńska Wola – Inowrocław – Tczew LCS Bydgoszcz Główna”. Odcinek Maksymilianowo – Gdynia ujęty został w projekcie „Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto – etap II”, w ramach którego realizowana jest obecnie dokumentacja projektowa. Realizacja prac rozważana jest w nowej perspektywie finansowej na lata 2021–2027. W przypadku realizacji tego projektu w jego ramach zostanie dobudowany dodatkowy tor kolejowy, linia zostanie zelektryfikowana, a istniejące stacje i przystanki zmodernizowane - informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Na wskazanym odcinku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe planuje modernizację 16 stacji kolejowych. Są to Maksymilianowo, Stronno, Serock, Błądzim, Wierzchucin, Zarośle, Lipowa Tucholska, Szałamaje, Bąk (rezerwa peronowa), Olpuch Wdzydze (stacja techniczna), Kościerzyna, Gołubie Kaszubskie, Somonino, Żukowo Wschodnie, Gdańsk Osowa (bez przebudowy peronów), Gdynia Wielki Kack (stacja techniczna).
Modernizacja ma objąć 23 przystanki osobowe: Wudzyn, Lubania-Lipiny, Świekatowo, Lipienica, Zielonka Pomorska, Małe Gacno, Rosochatka, Wojtal, Olpuch, Szenajda (przeniesienie peronów ze stacji Olpuch Wdzydze), Podleś, Skorzewo, Krzeszna, Wieżyca, Sławki, Kiełpino Kartuskie, Borkowo, Żukowo, Pępowo Kartuskie, Rębiechowo, Gdynia Karwiny, Gdynia Stadion.
Zmodernizowane mają też być 2 posterunki odgałęźne: Łąg (rezerwa peronowa) oraz Glincz. Poza tym planowane jest także powstanie nowego przystanku osobowego Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana.
Jak wynika z informacji przekazanych przez ministerstwo, w wyniku realizacji inwestycji pasażerowie utracą możliwość wsiadania do pociągów na wcześniej funkcjonujących stacjach i przystankach: Bąk, Olpuch Wdzydze, Gdynia Wielki Kack.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.