W najnowszej Trybunie Górniczej przeczytasz o tym, że czarne złoto ze Śląska znowu wraca na salony, a co za tym idzie energetyka oparta na węglu będzie pracować dłużej, niż zakładają obecne rządowe plany. Piszemy też o pracach nad ujednoliceniem systemy wynagradzania.
Red. Jacek Madeja informuje o tym, że agresja Rosji na Ukrainę zmieniła myślenie o europejskiej energetyce części polityków.
- O renesansie węgla trudno mówić, ale wszystko wskazuje na to, że agresja Rosji na Ukrainę może znacznie wydłużyć jego życie w Europie. Z kolejnych krajów słychać głosy, że tymczasem przejście z gazu na węgiel mogłoby zmniejszyć zależność od Rosji – czytamy w artykule pt. Znowu na salonach?
Z kolei red. Aldona Minorczyk-Cichy w materiale pt. To niechciane „czarne złoto” znów pożądane pisze: - Agresja Rosji na Ukrainę wywraca Zielony Ład do góry nogami, choć nie powoduje odejścia od niego. Już pierwsze kraje przywracają elektrownie węglowe, zaś polscy eksperci podkreślają, że także nasze jednostki popracują dłużej, niż pierwotnie zakładano. Niechciany węgiel zapewni nam niezależność tak energetyczną, jak i polityczną.
Serce górnika dla Ukrainy to tekst, w którym przeczytasz o zaangażowaniu w akcję pomocową dla uchodźców i walczącej Ukrainy, z jaką pospieszyli górnicy oraz spółki węglowe i energetyczne.
Znany świat przestał istnieć – to z kolei felieton Dominika Kolorza, szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Pisze w nim: - Świat sprzed 24 lutego przestał istnieć nie tylko przez bandytę siedzącego na Kremlu. Ta wojna na dobrą sprawę trwa już przecież od 8 lat. To nie przeszkadzało elitom Unii Europejskiej coraz bardziej uzależniać się od rosyjskich surowców energetycznych. To setki miliardów euro, które UE płaciła za rosyjski gaz, ropę i węgiel, zbudowały machinę wojenną Putina. I budują ją nadal. Gdy na Ukrainie płynie rzeka krwi, z Europy do Moskwy nadal płynie rzeka pieniędzy. Europa przez własną chciwość i głupotę jest dzisiaj całkowicie bezradna. Politycy w europarlamencie oklaskują na stojąco prezydenta Zełenskiego, a potem chowają sumienie do kieszeni i wysyłają przelew do Putina. Kanclerz Niemiec wygłasza płomienne przemówienie w Bundestagu, a kilka dni później z kamienną twarzą mówi, że nie będzie embarga na rosyjski gaz, ropę czy węgiel, choć chyba tylko takie sankcje mogłyby zmusić Rosję do zakończenia wojny.
Zapraszamy też do lektury dwóch rozmów: z dr. inż. Tomaszem Burym z Politechniki Śląskiej na temat zagrożeń wojennych dla ukraińskich elektrowni atomowych oraz z europosłem Łukaszem Kohutem, który choć nadal transformację uważa za jedyną słuszną drogę, to podkreśla, że dziś węgiel jest jedynym pewnym źródłem energii.
Taka sama płaca to materiał, w którym red. Jacek Madeja informuje, że związkowcy z Solidarności chcą natychmiastowego wznowienia prac nad Zakładowym Zbiorowym Układem Pracy dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej, a w szczególności nad stworzeniem jednolitego systemu wynagradzania. Taki system miałby zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku. Jednak jego przygotowanie wcale nie musi być łatwe.
Red. Kajetan Berezowski przygotował dla Czytelników materiał pt. Z Sobieskim na czele, w którym czytamy: - Górnicy z oddziału G1 Zakładu Górniczego Sobieski prowadzą eksploatację ściany 207-2 w pokładzie 207 o miąższości ponad 5 m. W ub.r. wydobyli ponad 900 tys. t węgla. To najlepszy wynik w spółce Tauron Wydobycie.
Ten sam autor informuje także, że kopalnia Bolesław Śmiały pozbyła się problemu zagospodarowania zawilgoconych, drobnych ziaren węgla.
- Mija dwudziesty miesiąc funkcjonowania instalacji do granulowania drobnych ziaren węgla w kopalni Bolesław Śmiały. W ciągu tego okresu zdołano przerobić ponad 150 tys. t produktu odbieranego przez energetykę zawodową, oszczędzając tym sposobem wiele milionów złotych. W dalszym ciągu trwa też proces modernizacji zakładu przeróbczego – czytamy w tekście pt. Rewolucja dokonała się na przeróbce.
W najnowszej Trybunie Górniczej zapraszamy także do lektury poświęconego LW Bogdanka dodatku, w którym rozmawiamy z prezesem Arturem Wasilem, laureatem nagrody Górniczy Sukces Roku. Przeczytasz w nim także o nowościach w tym zakładzie górniczym i o pomocy jakiej spółka udziela uchodźcom z Ukrainy.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.