Jak poinformował w poniedziałek (14 marca) ukraiński operator sieci energetycznej Ukrenerho linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną Czarnobylską Elektrownię Jądrową została ponownie uszkodzona przez wojska rosyjskie. Jakie mogą być konsekwencje takich działań?
To już kolejne odcięcie od dostaw energii zamkniętej Czarnobylskiej Elektrowniu Jądrowej, w której w 1986 r. doszło do katastrofy. Przypomnijmy, że w minionym tygodniu elektrownia została odcięta od zasilania po raz pierwszy. Jednak jak w niedzielę poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dostawy energii zostały przywrócone.
Na razie nie jest jasne, czy elektrownia została teraz odcięta od wszystkich zewnętrznych źródeł energii. Jakie byłby konsekwencje odcięcia zasilania w zamkniętym zakładzie. O to zapytaliśmy dr. inż. Tomasza Burego z Katedry Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
- To wiąże się z drugim potencjalnym zagrożeniem, jakie mogą stanowić pojemniki ze zużytym paliwem jądrowym. Te zestawy paliwowe są przechowywane w basenach z wodą. Takie wypalone paliwo ciągle emituje ciepło, które pochodzi z rozpadu promieniotwórczego, więc zbiorniki wymagają chłodzenia tej wody oraz kondycjonowania jej składu chemicznego. Do tego potrzebna jest energia elektryczna. Jej brak oznacza, że przechowalniki utraciłyby możliwość wymuszonego chłodzenia. Po katastrofie w Fukushimie elektrownie i instalacje jądrowe zostały poddane tzw. stress testom, obejmującym między innymi sytuację utraty zasilania energią elektryczną. W ramach tych testów wykonano także obliczenia dot. przechowalników wypalonego paliwa w Czarnobylu, które stwierdzają, że w przypadku utraty zasilania i wymuszonego chłodzenia temperatura wody w basenach wzrośnie prawdopodobnie do 70-75 st. Celsjusza. Natomiast nie powinno to skutkować odparowaniem dużej ilości wody, ani uwolnieniem promieniotwórczości do otoczenia. To oznacza, że utrata zasilania nie powinna skutkować żadnymi poważnymi konsekwencjami radiologicznymi. Chyba, że doszłoby do fizycznego uszkodzenia tych zbiorników w wyniku ostrzału lub innych działań – powiedział dr inż. Bury.
Rozmowę z dr. inż Tomaszem Burym, dotyczącą tego, jakie skutki mogą wywołać działania wojenne w sąsiedztwie bądź na terenie Elektrowni w Czarnobylu oraz czterech pozostałych, wciąż działających elektrowni jądrowych w Ukrainie, będzie można przeczytać w najbliższym numerze Górniczej, który ukaże się w czwartek, 17 marca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.