Obwody drukowane lub inaczej płytki PCB to jeden z niezbędnych elementów wielu urządzeń elektronicznych. Znajdziemy je zarówno w przedmiotach codziennego użytku - smartfonach, telewizorach, laptopach, tabletach, a nawet nowoczesnych pralkach i zabawkach interaktywnych dla dzieci, jak i w specjalistycznych sprzętach wykorzystywanych w branży medycznej czy energetycznej. Wszystkie te płytki tworzy się przy użyciu jednej z dwóch metod montażu komponentów. Czym różnią się między sobą te metody i która jest efektywniejsza?
Tworzenie płytek PCB zawsze wymaga wykorzystania jednej z dwóch dostępnych metod montażu komponentów elektronicznych. W zależności od potrzeb i oczekiwań inwestora jest to albo montaż powierzchniowy SMT, albo przewlekany THT. Aktualnie częściej płytki PCB na zamówienie wykonuje się metodą montażu powierzchniowego. Dlaczego? Czym się charakteryzuje?
Montaż SMT
Montaż powierzchniowy SMT (z ang. Surface Mount Technology) pozwala na umieszczanie elementów elektronicznych takich jak m.in. kondensatory, rezystory, oporniki czy diody bezpośrednio na płytce. Montaż SMT jest automatyczny – komponenty na płytce układają specjalistyczne maszyny – co sprawia, że może być w pełni powtarzalny i odbywa się bardzo szybko. Mówi się nawet o 40 tysiącach ułożonych elementów na godzinę. Co ważne, płytki PCB produkowane z wykorzystaniem montażu powierzchniowego mogą być nie tylko jedno-, lecz także dwustronne.
Jak wygląda montaż SMT? To kolejno programowanie maszynowe, naniesienie pasty lutowniczej, kontrola pasty, ułożenie komponentów, lutowanie w piecu oraz kontrola jakości montażu.
Płytka drukowana na zamówienie może być miniaturowa, jest stosunkowo odporna na wstrząsy, wibracje i uszkodzenia mechaniczne, ale produkcja wymaga ochrony ESD ze względu na wrażliwość komponentów na wyładowania elektrostatyczne.
Montaż THT
Drugi sposób montażu to montaż przewlekany THT (z ang. Through-Hole Technology). Produkcja obwodów drukowanych tym sposobem polega na przełożeniu nóżek elementów elektronicznych przez wcześniej przygotowane otwory w płytce PCB, a następnie na ich przylutowaniu po drugiej stronie. Lutowanie może się odbywać ręcznie – to człowiek odpowiada za dokładność procesu, natryskowo – płytki przesuwane są nad dyszami i ostrzeliwane roztopioną cyną w konkretnych miejscach albo tzw. na fali – pod przesuwającymi płytkami tworzy się fala cyny.
Drukowanie płytek PCB z wykorzystaniem montażu THT pozwala uzyskać obwody bardzo odporne na wstrząsy, o większej mocy i większej wielkości. Z tego powodu montaż przewlekany przydaje się przy produkcji np. płytek dla przemysłu.
Doświadczony producent płytek drukowanych oferujący zarówno projektowanie płytek drukowanych, jak i usługi montażu SMT oraz THT: https://printor.pl/oferta/produkcja-pcb/
Który sposób montażu jest efektywniejszy?
Zatem który sposób montażu można uznać za efektywniejszy? Jeżeli spojrzeć na tempo produkcji, zdecydowanie montaż SMT, ponieważ pozwala na wytworzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy sztuk płytek na godzinę. Jednocześnie dzięki automatyzacji jest on także tańszy niż montaż THT – zwłaszcza, gdy ten drugi odbywa się w pełni przy udziale ludzkich rąk. Metoda SMT zapewnia pełną powtarzalność i precyzję. Nie oznacza to, że montaż THT zostanie całkowicie wyparty – nadal w wielu przypadkach bywa niezbędny, chociaż ze względu na miniaturyzację urządzeń stał się mniej popularny niż powierzchniowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.