Czasami małe rozwiązania mają duże znaczenie. Nie inaczej jest w przemyśle. Otóż trzeba szukać takich rozwiązań, które w dużym stopniu wpłyną na efektywność pracy i zapewnią większe osiągi. Doskonale sprawdzą się siłowniki pneumatyczne, które wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża siła, która ma wprawić maszyny w ruch.
Siłowniki pneumatyczne - co warto wiedzieć?
Odpowiednio dobrane siłowniki pneumatyczne rzeczywiście zastępują pracę mięśni rąk ludzkich. Otóż te urządzenia mechaniczne wytwarzają siłę, wykorzystując do tego energię sprężonego gazu, którym zazwyczaj jest powietrze. To medium jest czyste, a więc poza zwiększeniem efektywności pracy i jej przyspieszeniem zapewnia także bezpieczeństwo dla ludzi obsługujących maszyny i co ważne nie emituje zanieczyszczeń, a więc nie wpływa negatywnie na środowisko. Ich zaletą jest prosta budowa i obsługa. Także fakt, że wykorzystują sprężone powietrze jest dużą zaletą, gdyż można stosować je wszędzie tam, gdzie nie ma doprowadzonej energii elektrycznej. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, mogą sprawdzić się w naprawdę ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, że poza halami produkcyjnymi wykorzystuje się je w urządzeniach takich jak przecinaki czy rozwieraki, a także w klapach i drzwiach samochodowych, a nawet w samochodach ciężarowych. Pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w wielu fotelach biurowych, a nawet w mechanizmie drzwi wykorzystywane są siłowniki pneumatyczne.
Jakie siłowniki warto wybrać?
Siłowniki pneumatyczne należy dobierać do określonej pracy. Wszędzie tam, gdzie warunki są trudne, a dodatkowo występuje ryzyko zanieczyszczenia czy uszkodzenia spowodowanego substancjami kwasowymi, najlepiej wykorzystać siłowniki ze stali nierdzewnej. Należy również zwrócić uwagę na długość skoku i najczęściej stosuje się siłowniki o skokach do 1000 mm. Oczywiście w teorii dostępne są także siłowniki o zdecydowanie większych skokach, jednak w takim przypadku trzeba zdawać sobie sprawę, że koszty pracy będą wyższe, gdyż pobór powietrza musi być dla nich znacznie większy. Należy również pamiętać, że siłowniki pneumatyczne, jak każde urządzenia zużywają się. Jednak wybierając te z mocnych i trwałych materiałów, zyskuje się pewność, iż posłużą one przez długi czas. Pamiętajcie jeszcze, aby wybierać tylko i wyłącznie siłowniki zgodne z normami ISO, gdyż tylko te nie będą wymagać zmiany otworów montażowych, co mogłoby opóźnić powrót maszyn do pracy.
Jaki siłownik pneumatyczny wybrać?
Siłowniki mogą mieć działanie dwustronne, ale i jednostronne. Jak wiadomo ten pierwszy wykonuje pracę w dwóch kierunkach, przy czym zawsze ruchy tłoczyska odbywają się po naprzemiennym zasilaniu, które wykorzystuje sprężone powietrze. Zatem dochodzi do tego raz z jednej, raz z drugiej strony. Natomiast w przypadku działania siłownika jednostronnego w teorii dochodzi także do ruchu w dwóch kierunkach, ale tylko ruch roboczy wykonywany jest sprężonym powietrzem, natomiast do ruchu powrotnego dochodzi dzięki sprężynie zamontowanej wewnątrz komory silnika. Oczywiście działanie uzależnione jest od umiejscowienia sprężyny wewnątrz komory samego siłownika pneumatycznego. Trzeba wiedzieć, że siłownik pneumatyczny może być pchający. Wtedy sprężone powietrze wysuwa tłoczysko, zaś użyta sprężyna doprowadza do jego powrotu. Natomiast w siłowniku ciągnącym sprężone powietrze chowa tłoczysko, zaś zastosowana sprężyna zapewnia jego wysuw.
Nie można zapominać, że kluczowe znaczenie ma też montaż uszczelnień, który rzecz jasna musi być dostosowany do samych warunków pracy. Odpowiednio dobrane siłowniki pneumatyczne mogą pracować w naprawdę wysokich, ale i niskich temperaturach, a nawet podczas kontaktu z olejem czy smarem nie ulegną rozszczelnieniu. Przypominamy też, że siłowniki z metalowym zgarniaczem oczyszczają tłoczysko i to nawet z bardzo silnych zabrudzeń, do których można zaliczyć cement czy błoto. Ponadto istotnym parametrem jest sama siła. Zależy ona od średnicy siłownika, a także ciśnienia zasilania. Tutaj zasada jest jedna, im ciśnienie jest wyższe, tym rzecz jasna siła siłownika jest większa. Stosuje się ciśnienie do maksymalnie 10 barów. Ponadto siła siłownika sprawia, iż można ocenić, jaką średnicę siłownika trzeba wybrać, aby szybko wprawić w ruch maszyny. Dlatego wybierając siłownik pneumatyczny, trzeba kierować się parametrami technicznymi. Odpowiednio dobrane siłowniki zapewniają rzeczywiście największą efektywność pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.