Nie każdy może o tak, z ulicy, wejść na teren kopalni, zająć miejsce w szoli i zjechać nią na dół, do podziemnych wyrobisk. Jeśli byłaby taka możliwość, to z pewnością przed kopalnianymi bramami ustawiałby się długie kolejki. Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowała nie lada gratkę dla osób, które chcą zobaczyć, jak wygląda codzienna praca górników wydobywających węgiel koksowy.
Dzięki nowoczesnej aplikacji „Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 360” udostępnionej na stronie internetowej www.jsw.pl można bez wychodzenia z domu urządzić sobie spacer po zakładach spółki. To realistyczny obraz kopalni węgla kamiennego w technologii „wideo 360 VR”, dzięki której - podobnie jak w życiu - można rozglądać się dookoła i tylko od widzów zależy na czym skupią swoją uwagę. Oglądający trafia do wnętrza tego filmu, jest więc w centrum wydarzeń. Multimedialny spacer pozwala pokonać codzienną drogę górnika do pracy: od wejścia przez bramę kopalni, cechownię, łaźnię, lampownię, po zjazd szolą na dół do podziemnych wyrobisk zakładu. Później można wybrać, czy chcesz udać się do przodka, czy do ściany wydobywczej. Niech nie zdziwią się ci, którzy po drodze spotkają górnika wykonującego swoją pracę.
Kliknij w obrazek, aby wziąć udział w spacerze po zakładach JSW.
Spacer pozwala nie tylko zajrzeć w miejsca, w których pracują górnicy, bo widzowie mogą poznać cały cykl produkcji węgla koksowego – od drążenia wyrobisk przygotowawczych, przez eksploatację ściany, transport poziomy i pionowy urobku, a następnie zakład przeróbczy, aż po załadunek węgla do wagonów kolejowych. Sercem projektu jest mozaika kilkudziesięciu filmów, wzbogacona o różnorodne materiały poglądowe, zdjęcia i filmiki z życia kopalni, ciekawostki oraz informacje o zagrożeniach występujących w naszych zakładach górniczych.
Aplikacja umożliwia spacer w oparciu o przygotowany scenariusz. Można jednak również - przy użyciu komputerowej myszki lub touchpada - samodzielnie eksplorować kopalnię, wybierając z przejrzystego menu interesujące miejsca, a następnie kierunek zwiedzania, rozglądać się wkoło i z pomocą lektora przyswajać napotkane po drodze materiały edukacyjne (hotspoty, „Czy wiesz, że?”, „Gdzie to jest?”).
Z aplikacji najlepiej korzystać za pomocą gogli VR, co zapewni niezapomniane wrażenia i bliski kontakt z codziennym życiem kopalni, pomimo, że w tej opcji materiały edukacyjne nie są dostępne. Dla bezpieczeństwa konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi producenta używanych okularów VR, gdyż nie wszystkie osoby mogą z nich korzystać.
Materiały zostały opracowane i zrealizowane przez pracowników JSW, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems. JSW jest pierwszą spółką węglową w Polsce, która pokazuje w ten sposób swoje zakłady.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.