- W 2021 r. uczestniczyliśmy w bezpośredniej wymianie handlowej, w zakresie handlu wyrobami hutniczymi z Ukrainą, Białorusią i Rosją, jednakże ich aktywność na tych kierunkach, zarówno po stronie zakupów jak i sprzedaży nie przekraczała 1 proc. obrotów Stalprofilu – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie HENRYK ORCZYKOWSKI, prezes Stalprofilu.
Czy wojna w Ukrainie ma wpływ na działalność Staprofilu?
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, zarząd Stalprofilu dokonał analizy bezpośredniego oraz pośredniego wpływu tej sytuacji na bieżącą działalność Spółki i Grupy Kapitałowej. Grupa Kapitałowa działa w dwóch głównych segmentach: segmencie stalowym i infrastruktury przesyłowej gazu. Polski rynek stali jest w dużym stopniu powiązany z wszystkimi trzema państwami, zaangażowanymi w zbrojny konflikt: Ukrainą, Rosją i Białorusią.
Jakie są pierwsze wnioski?
Import wyrobów hutniczych do Polski w 2021 roku z tych obszarów wyniósł około 3 mln ton, co stanowi ponad 25 proc. całego importu. Zerwane łańcuchy dostaw z tych kierunków powodują niedobór stali na rynku i wzrost ich cen. Podmioty z Grupy Kapitałowej Stalprofil w roku ubiegłym uczestniczyły w bezpośredniej wymianie handlowej, głównie w zakresie handlu wyrobami hutniczymi, z Ukrainą, Białorusią i Rosją, jednakże ich aktywność i łączna ekspozycja na tych kierunkach, zarówno po stronie zakupów jak i sprzedaży nie przekraczała 1 proc. obrotów Grupy. Z chwilą wybuchu konfliktu zbrojnego kontakty handlowe z kontrahentami z Ukrainy, Białorusi i Rosji zostały wstrzymane, bez negatywnego wpływu na rozrachunki Grupy z tytułu sprzedaży.
Ale Stalprofil to nie tylko stal, ale również produkcja rur izolowanych i budowa infrastruktury przesyłowej gazu.
Na rynku infrastruktury sieci przesyłowych gazu realizacja kontraktów przebiega terminowo. Nie odnotowuje się zakłóceń w realizacji przez Grupę dostaw izolowanych rur stalowych oraz istotnych problemów z dotrzymaniem harmonogramów na rynku budowy gazociągów. Zarząd na bieżąco monitoruje sytuację w Grupie Kapitałowej oraz w jej otoczeniu i w odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację podejmuje szereg działań zaradczych. Dzięki temu Grupa realizuje swoje wewnętrzne plany, nie notując istotnych, ujemnych konsekwencji sytuacji w Ukrainie.
Jakie są perspektywy co do tegorocznych wyników?
Na dzień dzisiejszy Zarząd nie zidentyfikował czynników, które w sposób istotny mogłyby negatywnie wpłynąć na wyniki I kwartału 2022r. Ale na chwilę obecną nie jest jeszcze możliwe przedstawienie precyzyjnych danych liczbowych, dotyczących potencjalnego wpływu działań wojennych na Grupę w średnim i długim terminie.
Jest powód do niepokoju w dłuższym terminie czasu?
Istnieje ryzyko, że przedłużające się działania wojenne mogą spowodować: spadek inwestycji, a tym samym spadek popytu i sprzedaży, pogorszenie spływu należności, braki w zaopatrzeniu, osłabienie kursu waluty polskiej, fluktuację cen towarów i surowców do produkcji hutniczej. To w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na wyniki Grupy Kapitałowej Stalprofil S.A. w kolejnych kwartałach 2022 roku.
Ale wyniki w końcu zeszłego roku były wręcz rewelacyjne.
Szacunkowe wyniki za IV kw. 2021 r. wykazują przychody wyższe o 72 proc., natomiast zysk netto wyższy o 617 proc. w porównaniu do IV kw. 2020 r. Spółka w IV kw. 2021 r. osiągnęła istotnie wyższe wyniki zarówno w segmencie stalowym, jak i w segmencie infrastruktury sieci przesyłowych gazu. Dobrym wynikom segmentu stalowego sprzyjały stabilne, wysokie ceny wyrobów hutniczych oraz utrzymujący się popyt ze strony konsumentów stali. Wolumen sprzedaży wyrobów hutniczych w IV kw. 2021 r. był wyższy r/r o 20 proc., natomiast narastająco za 12 miesięcy br. był wyższy o 12 proc.
W IV kw. 2021 r. Spółka uzyskała także istotny wzrost wyników w segmencie infrastruktury sieci przesyłowych gazu. Było to głównie efektem wykonanych poniżej założonych budżetów kosztów dwóch kontraktów zawartych z OGP Gaz-System SA, na realizację inwestycji: Budowa gazociągu Pogórska Wola - Tworzeń DN1000 MOP 8,4 MPa wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do jego obsługi”, tj. część nr 1 gazociągu – odcinek Pogórska Wola – Pałecznica oraz część nr 2 gazociągu – odcinek Pałecznica-Braciejówka.
Również bardzo dobre były wyniki finansowe i zysk.
Narastająco za okres 12 miesięcy 2021 r. szacunkowe przychody Spółki ze sprzedaży były wyższe o 37 proc., a zysk netto był wyższy o 669 proc. r/r. Zaprezentowane szacunkowe wyniki uwzględniają dokonane przez spółkę odpisy i rezerwy, w tym w segmencie stalowym odpisy na towary słabo rotujące oraz w segmencie infrastruktury rezerwy na ewentualne koszty w okresie gwarancji udzielonych na zbudowane gazociągi.
Czy nie obawia się pan funkcjonowania firmy w warunkach trwającej wojny w Ukrainie?
Z powodu wojny ekonomiczny porządek świata legł w gruzach. Obecnie regułą jest brak reguł, co powoduje, że przy podejmowaniu decyzji biznesowych decydujące znaczenie ma doświadczenie i intuicja. Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej, niestabilnych i niepewnych warunków funkcjonowania, z optymizmem patrzę w przyszłość.
Zewnętrzne warunki funkcjonowania są jednakowe dla wszystkich. Mamy stabilny akcjonariat, silne fundamenty materialne, finansowe, a przede wszystkim kadrowe, jest skuteczny w zarządzaniu i w ciągu swojej ponad trzydziestoletniej historii niejednokrotnie udowodnił, że potrafi się dostosować, być lepszym od konkurencji i skutecznie osiągać założone cele. Jestem przekonany, że teraz też tak będzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.