W pierwszej połowie grudnia upływa termin koncesji nr 48/92 Węglówka w powiecie krośnieńskim, obejmujących jedno z najstarszych eksploatowanych do dzisiaj złóż ropy naftowej w kraju. Mimo, że złoże zostało niemal całkowicie wykorzystane, to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza wnioskować o wydłużenie koncesji na następne lata. Jest bowiem pewne, że do grudnia nie będzie się dało wydobyć całej możliwej do pozyskania ropy.
- Zasoby złoża Węglówka zostały sczerpane w około 95%. Ilość pozostała do sczerpania jest marginalna w stosunku do wielkości zasobów krajowych. Pomimo znacznego sczerpania złoża wszelkie prace są prowadzone w taki sposób, aby można było w dalszym ciągu eksploatować złoże w optymalny sposób. Mimo spadku wydobycia ropy naftowej ze złoża Węglówka istniejące zasoby ropy naftowej nie zostaną wyeksploatowane do końca obowiązywania koncesji to jest do 10 grudnia 2022 r. PGNiG SA przewiduje przedłużenie koncesji w celu dalszej eksploatacji złoża Węglówka - informuje Biuro Prasowe spółki.
Złoże ropy naftowej „Węglówka” zostało odkryte w 1888 r. otworem wiertniczym Granat-1. W obszarze złoża Węglówka oraz w jego bliskim sąsiedztwie wykonano ogółem 372 odwierty. W tej chwili na złożu Węglówka znajdują się 42 odwierty, z których 5 służy do zatłaczania wody złożowej.
Spodziewane w bliskiej przyszłości zakończenie wydobycia skutkować będzie przypuszczalnie likwidacją kopalni. Obecnie na terenie Obszaru Górniczego „Węglówka 1” nie prowadzi się prac rozpoznawczych ani poszukiwawczych.
Węglówka to wieś w gminie Korczyna na Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim Miejscowość leży na północ od Krosna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.