Sytuacja gospodarcza na przełomie 2021 i 2022 roku nie napawa optymizmem – ze względu na rosnącą inflację, ogólnoświatową niepewność i rosnące ceny surowców, paliw i energii elektrycznej. Nie powinno więc dziwić, że przedsiębiorcy zastanawiają się, czego można się spodziewać w kolejnych dwunastu miesiącach. W tym tekście zajęliśmy się perspektywami dotyczącymi cen prądu.
Podwyżki cen prądu – czym są spowodowane?
Wiele niezorientowanych w sytuacji osób zastanawia się, skąd tak duży strach i narzekanie na podwyżki cen prądu. W końcu przecież nie są one niczym nowym, a więc ich wpływ na rentowność działalności nie powinien być duży. Dlatego warto podkreślić, że obecny wzrost cen jest niezwykle wysoki, szczególnie dla firm, które nie zostały objęte programami pomocowymi czy antyinflacyjnymi. Co więcej, podwyżka ta zbiega się w czasie z innymi, wspomnianymi na wstępie problemami gospodarczymi. To wszystko w połączeniu z efektem skali sprawia, że opłacalność bardzo wielu rodzajów działalności drastycznie spada – a to z kolei wymusza podwyżki cen i usług, które ostatecznie odbijają się nie tylko na konsumentach, ale i samych firmach. A skąd wziął się wzrost cen prądu w 2022? Powodów jest kilka. Spore znaczenie ma wzrost opłat klimatycznych, które są szczególnie dotkliwe dla polskiej energetyki. Kluczowym elementem jest w tym przypadku fakt, że większość prądu w naszym kraju jest produkowana z węgla, który generuje dużą emisję CO2. Dodać do tego trzeba też wzrost cen paliw, który bezpośrednio przekłada się na koszty wytwarzania prądu. Pośrednio na podwyżkę cen dla odbiorców wpływają też wyższe wydatki związane z samym prowadzeniem działalności czy też utrzymaniem infrastruktury. Wszystko to sprawia, że na fakturach za prąd wzrosły nie tylko ceny za kilowatogodzinę, ale też wszystkie inne opłaty. A jak rysuje się przyszłość w tym zakresie?
Wzrost cen prądu w 2022 roku – czego możemy się spodziewać?
O perspektywy dotyczące cen energii elektrycznej w 2022 roku najlepiej spytać fachowców – np. z firmy oferującej prąd i gaz EWE :
„Temat wzrostu cen prądu skomentować można jednym zdaniem – taniej już było. Oczywiście nie znaczy to, że już zawsze energia będzie drożeć i nie ma szans na uzyskanie dobrych warunków sprzedaży. Z pewnością jednak nawet jeśli w kolejnych latach nastąpi pewne uspokojenie sytuacji, to nie ma co liczyć na powrót do cen sprzed kilku lat. Co przy tym warte podkreślenia, podmioty podpisujące umowy na dostawy w danym roku ze stałym kosztem energii już wiedzą, ile więcej zapłacą za prąd. Z kolei te firmy, dla których ceny kształtowane są bezpośrednio w odniesieniu do sytuacji giełdowej, z niepokojem patrzą, co przyniesie przyszłość. I w tym przypadku sytuacja jest dość złożona, gdyż bardzo duży wpływ w tym przypadku mogą mieć czynniki niezależne, które z kolei będą oddziaływać na ceny surowców energetycznych. Szczególnie niepokojąca jest w tym przypadku agresywna polityka Rosji i jej inwazja na Ukrainę”.
Ceny prądu w Polsce – czy można uniknąć podwyżek?
Wzrost cen energii to niestety fakt, z którym pozostaje się oswoić. Jednak z drugiej strony warto pomyśleć o rozwiązaniach, które mogłyby choć trochę zmniejszyć negatywne skutki podwyżek. Jakie opcje warto rozważyć?
Podwyżki cen prądu w 2022 są bardzo wyraźne i co gorsza – prawdopodobnie to nie koniec wzrostów. Dlatego też już dziś warto się zastanowić, jak ograniczyć negatywne skutki tej sytuacji. Oczywiście najbardziej opłaci się zacząć od działań bezkosztowych – takich jak wprowadzenie odpowiednich nawyków czy też zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Co ważne, w obecnej sytuacji rozsądna może być też zmiana dostawcy gazu.
Fot. nanomanpro
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.