Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki, a indeks Dow Jones zanotował czwarty zniżkowy tydzień z rzędu. Wśród inwestorów panuje awersja do ryzyka wobec agresji Rosji w Ukrainie - dobre dane z amerykańskiego rynku pracy zeszły na dalszy plan.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,53 proc. i wyniósł 33 614,8 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,79 proc. i wyniósł 4328,87 pkt. Nasdaq Composite spadł 1,66 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.313,44 pkt.
Jesteśmy teraz w pełnym rozkwicie działań militarnych i niestety w najbliższych dniach pojawi się więcej tego typu wiadomości - powiedział Marco Willner, szef strategii inwestycyjnej w NN Investment Partners.
Rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę trwa już dziewiąty dzień. Siły rosyjskie nadal kontrolują budynki władz lokalnych i regionalnych w Chersoniu. Narasta zaniepokojenie ruchami ogromnej kolumny rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem.
Kolejne firmy zawieszają współpracę z Rosją. Firma informatyczna Microsoft ogłosiła w piątek, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę i nałożonymi na Rosję sankcjami, wstrzymuje sprzedaż swoich produktów do Rosji, a także wstrzymuje prowadzenie usług serwisowych dla tego kraju.
Nie wszystkie firmy przyłączają się jednak do izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Agencja Bloomberga podała, powołując się na źródła, że Goldman Sachs i JPMorgan kupowały w ostatnich dniach przecenione obligacje rosyjskich firm. Goldman Sachs jest zainteresowany przede wszystkim papierami dłużnymi rosyjskich korporacji takich firm jak Evraz, Gazprom i Russian Railways, które zapadają w ciągu najbliższych dwóch lat. Według źródeł bank złożył oferty na rosyjskie obligacje państwowe.
Ze spółek podczas piątkowej sesji mocno zniżkowały banki. Bank of America, JPMorgan i Wells Fargo traciły po 3 proc., ponad 2 proc. zniżkował American Express.
W dół szli producenci samochodów - GM i Ford traciły po 4,5 proc.
Na wartości traciły akcje linii lotniczych. United Airlines spadł 3,5 proc., Delta Air Lines i American Airlines zniżkowały po ponad 2 proc.
Wraz z rosnącymi cenami ropy rosły akcje koncernów paliwowych. Occidental Petroleum wzrósł ponad 4 proc., Diamondback Energy zwyżkował 1,5 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.