Wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej odbyło się w piątek, 4 bm. w siedzibie Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu. Tematem spotkania była transformacja polskiego górnictwa w kontekście innowacyjnych technologii. W posiedzeniu udział wzięli posłowie: Grzegorz Matusiak, Grzegorz Gaża, Krzysztof Kozik, Robert Warwas, Marek Wesoły, Grzegorz Lorek.
Obecni byli: doradca zespołu Janusz Gładysz, przedstawiciele resortu aktywów państwowych, reprezentanci Głównego Instytutu Górnictwa z prof. Stanisławem Tokarskim. Stronę społeczną reprezentował Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Rolę gospodarza pełnili dr inż. Janusz Smoliło, prezes zarządu SRK, Radosław Wojtas, wiceprezes oraz Marek Pieszczek, pełnomocnik zarządu.
Prezes Smoliło zapoznał gości z bieżącą działalnością spółki oraz pokazał kierunki zmierzające do wykorzystania potencjału SRK w oparciu o innowacyjne rozwiązania. Pokreślił, że sięgnięcie po nie, byłoby nie tylko impulsem dla rozwoju spółki, którą kieruje, ale również dla regionu i jego gospodarki.
Zebranym zostały zaprezentowane - w postaci czterech prezentacji - pomysły na kształtowanie przyszłości spółki. Pierwsza dotyczyła innowacyjnej transformacji energetycznej w oparciu o farmy fotowoltaiczne. Do ich lokalizacji zostałby wykorzystany potencjał związany z terenami będącymi w dyspozycji SRK oraz możliwościami spożytkowania czystej energii uzyskanej w ten sposób nie tylko na własne potrzeby. Jednocześnie wiązałoby się to z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla.
Korzyścią wymierną dla Spółki byłoby obniżenie o ponad połowę kosztów związanych z pompowaniem wody z wyrobisk nieczynnych kopalń, dzięki własnej energii z farm. Prezentację przedstawił Andrzej Morawski, kierownik działu energomechanicznego oddziału Boże Dary - Mysłowice-Wesoła 1 SRK.
Z kolei Andrzej Chmiel, kierownik działu ds. innowacji technologicznych, przedstawił koncepcję magazynowania energii poprzez elektrolizę wody, czyli wytwarzania wodoru jako źródła bezpiecznej i czystej energii, którą można magazynować.
Zamiary Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń – jednego z oddziałów Spółki – prezentował Marcin Węglarz, pełnomocnik zarządu ds. zagospodarowania wód kopalnianych. Rocznie CZOK odpompowuje ok. 90 mln m sześc. wody, co bezpośrednio zapewnia bezpieczną eksploatację węgla w siedmiu kopalniach, a pośrednio następnym siedmiu.
Spółka zamierza wykorzystać potencjał tych wód na kilka sposobów. Tam wszędzie, gdzie właściwości chemiczne się już ustabilizowały, kierować wodę do uzdatniania i zasilania wodociągów miast. W przypadkach, gdy wody opadają w szybach między poziomami, jest możliwość ich wykorzystania do zasilania elektrowni szczytowo-pompowych. Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ciepło z wody - średnia temperatura od 12 do 20 st. C – i za pomocą pomp ciepła ogrzewać pomieszczenia.
Byłyby i dodatkowe korzyści z tych rozwiązań – mniejszy koszt koniecznego odpompowywania, mniejszy zrzut wody do strumieni i rzek oraz mniej w nich soli.
Ponownie głos zabrał kierownik działu ds. innowacji technologicznych, Andrzej Chmiela. W czwartej prezentacji omówił zagadnienia pozyskiwania wodoru poprzez bezemisyjne zgazowanie frakcji energetycznej odpadów komunalnych. Technologia ta pozwala nie tylko na pozyskanie źródła energii, ale również na rozwiązanie jednego z największych problemów komunalnych – pozbycia się śmieci i to bez fetoru, rodzącego niezadowolenie i protesty lokalnych społeczności.
Każdy z zaprezentowanych kierunków bazuje na możliwościach posiadanych przez SRK. Głównym jej atutem są uzbrojone tereny, obiekty oraz specjalistyczna wiedza. Wszystkie je też łączy generowanie oszczędności energii, a tym samym obniżanie kosztów funkcjonowania Spółki.
Dr inż. Janusz Smoliło przyznał, że liczy na wsparcie posłów dla zmian prawna, które umożliwiłyby rzeczywistą restrukturyzację kopalń w nowych kierunkach, a nie tylko ich likwidacji. Pozwoliły nie tylko na sprzedaż pokopalnianych terenów, ale na realizowanie na nich innowacyjnych przedsięwzięć.
Posłowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji, dopytywali się o szczegóły przedstawionych projektów. Szczególnie ciekawi byli kosztów realizacji przedsięwzięć, źródeł ich finansowania oraz generowanych korzyści. Chodziło im przede wszystkim o ograniczanie emisji dwutlenku węgla, obniżanie w ten sposób kosztów zakupu EU ETS, a także o impulsy dla lokalnego rozwoju i generowanie nowych miejsc pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.