Tylko dwie spośród pięćdziesięciu dziewięciu postępowań i uzgodnień dotyczących wniosków o wydobycie kopalin, prowadzonych w 2021 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie, spotkały się z decyzją odmowną.
W 2021 r w. RDOŚ Rzeszów prowadzone były 43 postępowania w sprawie wydania opinii o braku lub konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na podstawie art. 66 ustawy o ochronie środowiska. Prócz tego Regionalna Dyrekcja prowadziła 16 uzgodnień na podstawie art. 77 ustawy o ochronie środowiska.
Oznacza to nieznaczny wzrost wniosków w porównaniu z rokiem wcześniejszym. W 2020 r. rzeszowski RDOŚ otrzymał do rozpatrzenia 11 uzgodnień i 45 opinii dotyczących wydobycia kopalin.
Nie wszystkie wnioski trafiające do rozstrzygnięcia spotkały się w 2021 r. z decyzją pomyślną dla inwestorów.
- Były dwie odmowy uzgodnienia, pierwsza z powodu nieuzupełnienia dokumentacji przez inwestora, druga ze względu na niezgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego - informuje Łukasz Lis z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Te dwa odmowne rozstrzygnięcia dotyczyły wniosków o wydobywanie kruszywa naturalnego piaskowców cergowskich, ze złoża Komańcza 1 w granicach udokumentowanego konturu złoża w obrębie Jawornik oraz wydobycia Kopalni Piasku Przędzel, z terenu działek w gminie Rudnik nad Sanem metodą odkrywkową. Tam inwestor planował prowadzić eksploatację na obszarze o powierzchni do 25 ha, w miejscowości Przędzel.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.