Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Jak wskazuje BGK trzy wskazane zasoby - odpowiednio wykorzystane - zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną.
3W to długofalowy projekt, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową. To także działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa.
Bank wyjaśnia także pokrótce jaki potencjał mają trzy filary projektu.
Wodę można traktować jako źródło życia, ale również jako niezbędny zasób wykorzystywany w przemyśle i energetyce. Ma ona ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju nowych technologii. Umiejętne nią gospodarowanie pomoże nam budować kapitał technologiczny.
Jak podaje BGK, w Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m sześc. wody – trzy razy mniej niż średnio w Europie, dlatego musimy zadbać o retencję i systemy melioracyjne.
To bardzo ważne, by w sytuacji zmieniającego się gwałtownie klimatu, w sposób mądry i przemyślany zarządzać zasobami wody. Musimy działać na rzecz nowoczesnej gospodarki wodnej o obiegu zamkniętym.
Zmiany klimatu to również inwestycje w nowoczesne i odnawialne źródła energii. Wodór ma szansę stać się paliwem przyszłości, a cały świat staje do wyścigu w walce o prym w produkcji zielonego, ekologicznego wodoru. W tym wyścigu mamy szansę być liderem. Doliny wodorowe, farmy wiatrowe, które produkują zielony wodór, autobusy i pociągi wodorowe to wcale nie jest pieśń przyszłości.
O węglu myślimy przede wszystkim jako o paliwie. BGK chce jednak wspierać zastosowanie węgla nieenergetycznego w nowoczesnych technologiach. Jego innowacyjne zastosowania można znaleźć w medycynie, farmakologii, kosmetologii, bądź budownictwie - wylicza BGK. Węgiel to także grafen i nanorurki węglowe.
- Misją BGK jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Stworzyliśmy koncepcję 3W, aby rozpocząć dyskusję o tym, jak wykorzystać potencjał wodoru, wody i węgla w gospodarce, tak by na nich Polska i polskie firmy mogły budować przewagę konkurencyjną. Zmiany klimatyczne i transformacja energetyczna to wyzwania przed którymi stoi cały świat. Chcemy, jako bank rozwoju, inicjować dyskusję o wykorzystaniu wodoru, wody i węgla poza energetyką oraz realnie zmieniać naszą gospodarkę w perspektywie najbliższych kilkunastu lat - mówi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Bank poprzez projekt 3W chce zwiększać również świadomość społeczeństwa, że decyzje, które podejmujemy każdego dnia mają wpływ nie tylko na nasze środowisko, ale też na kondycję polskich firm i polskiej gospodarki.
Aby inicjatywa 3W odniosła sukces niezbędna jest współpraca między światem nauki, biznesu i administracji. BGK chce podjąć się roli integratora wielu środowisk, by działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.