Portal górniczy mining news z RPA pisze, że afrykańscy producenci gazu są zmobilizowani, aby zastąpić rosyjski gaz w Europie.
Twierdzą oni, że zerwanie dostaw z Rosji, jako drugiego co do wielkości producenta gazu na świecie i największego eksportera gazu ziemnego do Europy, nie tylko wpędzi Europę w głębszy kryzys energetyczny, ale spowoduje podwyżki cen na całym świecie. Stanowi to jednak złotą szansę dla Afryki.
Państwa członkowskie Forum Krajów Eksportujących Gaz (GECF) spotkały się 22 lutego 2022 r., w Doha w Katarze, aby omówić narastające napięcia między Rosją a Ukrainą i ich wpływ na światowy rynek gazu.W Deklaracji z Doha – wydanej po zakończonym spotkaniu – strony podkreśliły, że pomimo zaangażowania w zwiększenie produkcji gazu w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię na świecie, nie są one w stanie pomóc Europie zastąpić 40 proc. jej zużycia gazu w przypadku jego odcięcia przez Rosję. Już teraz kraje afrykańskie zaczęły zwiększać produkcję.
Afrykańska Izba Energetyczna (AEC) – w swojej prognozie na pierwszy kwartał 2022 r. – przewiduje, że Nigeria zwiększy produkcję gazu od 2016 r. z około 1550 mld stóp sześciennych (0,03 m3) do nawet 1780 mld stóp sześciennych w 2022 r.
Ten wzrost produkcji umożliwi Nigerii zwiększenie mocy krajowych, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne zarówno w kraju, jak i na kontynencie, przy jednoczesnym stworzeniu możliwości zwiększenia eksportu na rynki europejskie.
Inni afrykańscy producenci, tacy jak Algieria i Niger wraz z Nigerią podpisali niedawno Deklarację Niamey podczas Forum Wydobywczego i Naftowego Państw Afryki Zachodniej. Utorowała ona drogę do budowy 4128-kilometrowego trans saharyjskiego gazociągu północ-południe, biegnącego od Zatoki Gwinejskiej do Morza Śródziemnego i dalej do Europy. Istnieje szansa na pozyskanie środków na realizację tego projektu i rozszerzenie jego zdolności produkcyjnych i eksportowych do Europy.
Oczekuje się, że po ukończeniu rurociąg będzie przesyłać rocznie 30 miliardów metrów sześciennych gazu, którego Europa będzie rozpaczliwie potrzebować, aby zaspokoić popyt.
Bliskość Algierii do rynku europejskiego sprawia, że kraj ten ma strategiczne znaczenie jako potencjalny dostawca gazu do Europy. Algieria, szósty co do wielkości eksporter gazu na świecie i największy producent gazu w Afryce, opracowała plan podwojenia poszukiwań i wydobycia w ciągu najbliższych pięciu lat. W 2021 r., zwiększyła ona wielkość eksportu do Europy z 40 mld m3 w 2020 r., do 46 mld m3 lub więcej w 2022 r.
Jednocześnie Gwinea Równikowa, dysponująca niewykorzystanymi rezerwami gazu ziemnego o wartości ponad 1,5 biliona stóp sześciennych, może również skorzystać z przewidywanego europejskiego kryzysu gazowego, aby przyciągnąć więcej inwestycji na rzecz wzrostu i rozwoju rynku gazu ziemnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.