Najpierw wahania bytomskiego magistratu, a później kłopoty z wyłonieniem wykonawcy sprawiły, że pozostały po KWK Centrum szyb Witczak nadal nie został likwidowany. Kiedy rura szybu zostanie zasypana?
- Szyb miał już być zasypywany, ale w związku z odwołaniami od wyniku przetargów, w tej chwili potrafię jedynie podać, że prace winny zacząć i zakończyć się w tym roku - potwierdza Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu, będącej właścicielem Witczaka.
Do zasypania szybu Witczak zaproponowano kruszywo hutnicze o granulacji 10÷63 mm. Zgodnie z planem takim kruszywem szyb miałby zostać wypełniony od dna do poziomu głębokości 201 m. Ponad tym ma zostać wykonany korek iłowy o wysokości min. 15 m. Zadaniem korka byłoby skutecznie uszczelnić kolumnę zasypową poniżej niego przed dopływającą do szybu wodą ze spągowych warstw triasu.
Jak nas poinformował Wojciech Jaros, nie ma obecnie większych obaw o dopływ wody z warstw karbonu, gdyż jest on praktycznie zdrenowana w wyniku wieloletniej eksploatacji pokładów węgla. W związku z tym nie należy się spodziewać wystąpienia dopływu wody do szybu zza obudowy poniżej korka iłowego. Jednak gdyby nawet niewielkie ilości wody zaczęły się przesączać poprzez betonowy mur obudowy, to będą one grawitacyjnie spływać poprzez materiał zasypowy na poziom 774 m. Stamtąd wody te popłyną dalej przekopem pod miastem Bytom i przekopem wodnym na poz. 930 m.
Powyżej korka iłowego, aż do zrębu, szyb Witczak ma zostać wypełniony odpadami pogórniczymi. Odpady te z biegiem czasu uplastycznią się wskutek wypełniającej przestrzenie międzyziarnowe wody, dopływającej z czwartorzędowych warstw nadkładu.
Zgłębiony w 1965 r. szyb Witczak był peryferyjnym szybem KWK Centrum. Kopalnia Centrum, do której należał, przestałą w 2015 r. fedrować węgiel. Początkowo planowano zlikwidować Witczaka w 2021 r., jednak bytomski Magistrat wyraził zainteresowanie przejęciem szybu. Później jednak pod koniec lipca 2021 r. bytomskie władze samorządowe sprecyzowały, że nie interesuje ich sam szyb, lecz tylko wieża wyciągowa i część sąsiadujących z nią budynków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.