Gdy Rosja sieje spustoszenie na Ukrainie, Moskwa ma potężnego sojusznika gospodarczego, który pomaga jej oprzeć się sankcjom Zachodu: Chiny – pisze w swym komentarzu do obecnej sytuacji w Europie New York Times.
Chińskie zakupy ropy z Rosji w grudniu przewyższyły zakupy w Arabii Saudyjskiej. Sześć dni przed rozpoczęciem kampanii wojskowej Rosja ogłosiła wieloletnią umowę sprzedaży Chinom 100 mln ton węgla – kontrakt o wartości ponad 20 miliardów dolarów. A na godziny przed tym, jak Rosja zaczęła bombardować Ukrainę, Chiny zgodziły się kupować rosyjską pszenicę – pisze NYT.
Wracając do lat pięćdziesiątych, kiedy Mao Zedong blisko współpracował z Józefem Stalinem, a następnie Nikitą Chruszczowem, Chiny ponownie zbliżają się do Rosji. Gdy Stany Zjednoczone i Unia Europejska stały się nieufne wobec Chin, przywódcy Pekinu zdecydowali, że ich najlepsze perspektywy geopolityczne polegają na połączeniu ogromnej potęgi przemysłowej z potężnymi zasobami naturalnymi Rosji – czytamy dalej w komentarzu NYT
Niedawne umowy dotyczące żywności i energii to najnowsze sygnały świadczące o dobrej gospodarczej współpracy Chin z Rosją.
„To, co wydarzyło się do tej pory, jest tylko początkiem zarówno dla rosyjskiego ekspansjonizmu siłą, jak i chińskiego wsparcia gospodarczego i finansowego dla Rosji” – powiedział dla NYT Shi Yinhong, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Renmin w Pekinie.
„Nie oznacza to, że Chiny w jakimkolwiek stopniu bezpośrednio wspierają ekspansjonizm – oznacza to tylko, że Pekin silnie odczuwa konieczność utrzymania i wzmocnienia strategicznego partnerstwa z Moskwą” – dodał.
Tymczasem, dość nieoczekiwanie, niektóre chińskie firmy prowadzące obrót węglem, wstrzymały zakupy rosyjskiego węgla z powodu obaw związanych z zachodnimi sankcjami wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - wynika z danych chińskiej formy konsultingowej Fenwei Energy Information Services Co.
Fenwei wskazuje, że chińscy handlowcy czekają na "jaśniejsze sygnały polityczne" po tym, jak co najmniej dwa chińskie banki państwowe ograniczyły finansowanie zakupów rosyjskich towarów, po napaści militarnej Rosji na Ukrainę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.