Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, organizacja samorządu gospodarczego i związek pracodawców, świętuje jubileusz 30-lecia działalności. Obchody jubileuszowe zwieńczy koncert, który odbędzie się w 7 marca br. w Filharmonii Śląskiej im. Henryka M. Góreckiego w Katowicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli minister aktywów państwowych, marszałek województwa śląskiego oraz prezydent miasta Katowice.
Początki Izby sięgają wczesnych lat 90., kiedy to przewodniczący rad pracowniczych i niektórzy dyrektorzy kopalń wpadli na pomysł, by utworzyć izbę górniczą. Było to pewnego rodzaju przeciwdziałanie wielkiej rewolucji, jaka została wówczas zapoczątkowana, czyli tzw. 3xS. Przedsiębiorstwa miały odtąd być samodzielne, samorządne i samofinansujące się. Doprowadziło to do tego, że sporej części z nich groziła po prostu samozagłada. Izba początkowo funkcjonowała jako Górnośląska Izba Górnicza, a od 1993 r. rozszerzyła działalność na terytorium całego kraju oraz na inne niż węgiel kamienny działy górnictwa, już jako Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.
Izba reprezentowała i reprezentuje bardzo szeroko rozumiany sektor górniczy - należą do niej zarówno producenci węgla kamiennego i brunatnego, jak i całe tzw. zaplecze górnicze, czyli firmy produkujące maszyny i urządzenia dla górnictwa, firmy usługowe, instytuty naukowo-badawcze i uczelnie wyższe.
Celem GIPH od samego początku było wspieranie zrównoważonego rozwoju górnictwa, w tym działania na rzecz zniesienia barier, ograniczających funkcjonowanie branży. Najważniejsze sprawy, w których interweniowała Izba, związane były z ochroną polskiego węgla, z racjonalizacją obciążeń sektora, z ochroną złóż o strategicznym znaczeniu, przepisami środowiskowymi, prawem zamówień publicznych, prawem geologicznym i górniczym. Izba walczyła o przedłużenie koncesji na eksploatację węgla, włączała się też w spory związane z opodatkowaniem wyrobisk górniczych i podziemnej infrastruktury kopalnianej.
Polityka dekarbonizacyjna Unii Europejskiej zmusiła Izbę do weryfikacji celów strategicznych. Od ubiegłego roku Izba górnicza skupia się na reprezentowaniu, wspieraniu i ochronie interesów przedsiębiorstw górniczych oraz firm i instytucji okołogórniczych w okresie transformacji sektora paliwowo-energetycznego. Główne kierunki działania Izby to przedsięwzięcia na rzecz zapewnienia zrównoważonego przebiegu transformacji górnictwa i energetyki, lobbing na rzecz wdrażania rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców oraz inicjowanie zmian systemu prawnego, działania na rzecz internacjonalizacji, wspieranie członków GIPH w zakresie zmian kompetencji i kwalifikacji pracowników oraz promocja producentów węgla oraz firm i instytucji okołogórniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.