- Braki importu węgla rosyjskiego nie stanowią ryzyka dla dostarczania ciepła do polskich gospodarstw domowych oraz stabilnych dostaw prądu – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie PIOTR ARAK, prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Polski Instytut Ekonomiczny opracował trzy scenariusze dla ukraińskiej gospodarki, zależne od tego jak rozwinie się sytuacja militarna. Czego dotyczą te scenariusze?
Dotyczą trzech prognoz: kiedy nastąpi zatrzymanie rosyjskiej agresji na granicy obwodów donieckiego i Łużańskiego; kiedy będzie intensywny konflikt na całym wschodzie Ukrainy połączony z blokadą morską i oraz kiedy konflikt będzie w pełnej skali, z zajęciem Kijowa. W zależności od dalszego przebiegu zdarzeń straty ukraińskiego PKB mogą w tym roku wynieść od 9 do 50 proc.
Co powinno się stać, by nie spełniły się te złe prognozy?
Na dziś kluczowe jest powstrzymanie dalszej eskalacji działań, by najczarniejsze scenariusze zarówno z perspektywy lokalnej ludności jak i gospodarki się nie zrealizowały. W tym celu konieczne są stanowcze sankcje ze strony UE i USA uderzające bezpośrednio w funkcjonowanie rosyjskiego reżimu, np. zamrożenie aktywów finansowych rosyjskich oligarchów, odcięcie od międzynarodowych systemów rozliczeń międzybankowych, ograniczenie importu surowców i sprzedawania wysokich technologii.
Czy Europa powinna zrezygnować z zakupów z rosyjskiego gazu?
Z wyliczeń niemieckiego instytutu gospodarczego KielInstitute wynika, że samo embargo na rosyjski gaz nałożone przez Zachód skutkowałoby spadkiem PKB Rosji o 3 proc.
Jakie będą straty ukraińskiej w pierwszym scenariuszu?
Pierwszy scenariusz oznacza skurczenie się ukraińskiej gospodarki o ok. 9 proc. w 2022 r. Obwód doniecki generuje nieco ponad 5 proc. ukraińskiego PKB, ługański- 1 proc. W tym scenariuszu dodatkowe straty poniosą też wschodnie okręgi przemysłowe. W takiej sytuacji Ukraina wpadłaby w recesję porównywalną do tej z początku Covid-19.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.