Do 2025 r. ma potrwać rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Na liście zakwalifikowanych do programu przedsięwzięć brak jednak odbudowy peronów przy KWK Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice.
Przystanek kolejowy przy kopalni Szczygłowice znajdował się przy linii kolejowej nr 149 Zabrze Makoszowy – Leszczyny, stanowiącej połączenie Gliwic z Rybnikiem. Znajdowały się tam dwa perony. Funkcjonował od 1989 r. do 2000 r., kiedy to wstrzymano ruch pociągów pasażerskich. Osiem lat później trasa stała się nieprzejezdna na dłuższy czas po tym, jak zawalił się szyb wentylacyjny V wchodzący w skład KWK Szczygłowice.
Później nastąpił remont i trasę przywrócono do ruchu pociągów towarowych. Decydenci najwyraźniej jednak uznali, że nie ma sensu, aby mieszkańcy Szczygłowic bądź też górnicy mieli w przyszłości korzystać z przystanku.
- W 2017 r. w ramach projektu inwestycyjnego „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska” został zmieniony układ torowy, w którym perony na przystanku Szczygłowice utraciły swoją funkcjonalność. W ramach przygotowań do realizacji inwestycji, uzgadniane są z właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego kwestie lokalizacyjne oraz zasadność istnienia poszczególnych elementów infrastruktury jak np. przystanki. Dotychczasowe funkcje peronów na przystanku Szczygłowice zostały przejęte przez inne punkty obsługi podróżnych - informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Mówiąc wprost - perony na przystanku Szczygłowice Kopalnia zostały zlikwidowane i nie ma po nich śladu. Rok później po zlikwidowaniu peronów zaczęły, po osiemnastoletniej przerwie kursować tą trasą pociągi pasażerskie. Koleje Śląskie w grudniu 2018 r. uruchomiły soboty w i niedziele pociąg Gliwice - Wisła Głębce.
Szczygłowicki przystanek nie jest odosobnionym przypadkiem likwidacji peronów kolejowych znajdujących się obok czynnej kopalni. Kilka lat temu zlikwidowany został przystanek Knurów Kopalnia położony koło KWK Knurów-Szczygłowice Ruch Knurów, a w 2020 r. rozebrano perony na stacji Bytom Bobrek, sąsiadującej przez płot z KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.