Informację o ryzyku osiągnięcia dopuszczalnego rocznego limitu zanieczyszczeń powietrza na znacznej części terenu woj. śląskiego opublikowały w piątek służby środowiskowe. Obszar objęty ostrzeżeniem zamieszkuje 2,7 mln osób.
Przepisy określają limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) na 35.
W piątek częstochowski samorząd rozesłał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 mikrogramów na metr sześc.) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wydane przez Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach).
Przewidywany czas trwania ryzyka określono na okres od 25 lutego br. do 31 grudnia br., a jako przyczyny wskazano emisję z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym i wzmożony ruch samochodów.
Jako podstawę ostrzeżenia podano analizę wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM10 z 16 stacji pomiarowych na terenie woj. śląskiego na przestrzeni ostatniego roku (od 24 lutego 2021 r. do 23 lutego 2022 r.).
Ryzyko dotyczy terenów miast: Dąbrowy Górniczej, Katowic (w rejonie dróg), Tychów, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju i Częstochowy (w rejonie dróg).
Ryzyko obejmuje też teren powiatów: będzińskiego, bieruńsko-lędzińskiego, rybnickiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, bielskiego, lublinieckiego, kłobuckiego, raciborskiego, wodzisławskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego oraz żywieckiego.
Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2021 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10, to 2 673 273 osoby.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r., niezależnie od granicznych wartości w ujęciu rocznym, w ujęciu dobowym alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów), a tzw. poziom informowania (100 mikrogramów) to dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.