Na tę popularną rywalizację miłośnicy nart wśród górniczej braci musieli czekać dwa lata. W ubiegłym sezonie pandemiczny lockdown sprawił, że Nadwiślańska Agencja Turystyczna nie mogła zorganizować cieszących się renomą zawodów narciarskich w slalomie gigancie.
W tym roku górnicy staną na starcie w sobotę, 5 marca, w Stacji Narciarskiej „Cieńków” w Wiśle-Malince. Otwarcie zawodów jest przewidziane na godz. 10. Stawką rywalizacji jest zdobycie Pucharu Podsekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
W zawodach mogą wziąć udział pracownicy kopalń, zakładów i spółek powiązanych kapitałowo z sektorem górniczym z terenu Śląska. Konkurować mogą również emeryci z tych firm oraz rodziny pracowników, jednak ich wynik nie będzie wliczany do punktacji drużynowej.
Pracownicy będą startować w czterech grupach wiekowych: kobiety bez względu na metrykę, mężczyźni powyżej 41 lat, w wieku 31-40 lat, do 30 lat. Zawodnicy startujący w kategorii „Rodziny” zostali podzieleni na sześć grup – od najmłodszych do 12 lat, do emerytów bez względu na wiek.
Najlepsza drużyna zostanie uhonorowana Pucharem Podsekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Za drugie miejsce zespół otrzyma Puchar Prezesa Holdingu KW, a trzecie – Puchar Prezesa PGG. Puchar Marszałka Województwa Śląskiego trafi w ręce najlepszego zawodnika, a Puchar Prezesa NAT do najlepszej zawodniczki. Puchary Sponsora otrzymają najmłodszy i najstarszy zawodnik.
Przypomnijmy, że przed dwoma laty w tych zawodach triumfowała reprezentacja kopalni Knurów-Szczygłowice. Na drugim i trzecim miejscu podium znalazły się dwie drużyny zakładów Polskiej Grupy Górniczej – KWK ROW I i KWK ROW II. W klasyfikacji indywidualnej na podium stanęli Kamil Kotyczka i Damian Skupień. Obaj z ekipy KWK ROW I. Najszybszym zawodnikiem był Tomasz Pająk z kopalni Budryk, który slalom pokonał w 27,21 sek. Na trasie Stacji Narciarskiej „Cieńków” rywalizowało wtedy ponad 200 zawodników.
Stacja Narciarska „Cieńków” Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej jest lubianym miejscem przez miłośników białego szaleństwa. Do ich dyspozycji są: wyciąg krzesełkowy, wyciągi talerzykowe, przenośnik taśmowy. Między wyciągami przebiegają cztery trasy narciarskie. Stacja jest położona w Wiśle-Malince na północnym zboczu grzbietu górskiego Cieńków.
Zobacz program zawodów w załączonym pliku
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK