W ruchu Rydułtowy kopalni ROW przeprowadzono szereg zmian w organizacji pracy. Wpłynęły korzystnie na efektywność wykonywanych zadań produkcyjnych, poprawiając również wydajność pracy.
Spore dystanse, które dzielą ściany od szybu wydobywczego w ruchu Rydułtowy kopalni ROW spowodowały konieczność korzystania przez kopalnię aż z 21 przenośników taśmowych o łącznej długości 8700 m i kolejnych sześciu zgrzebłowych o długości 120 m.
W tej sytuacji zdecydowano się utworzyć stanowisko dyspozytora odstawy zbiorczej na dole. Do jego obowiązków należy kierowanie ruchem odstawy zbiorczej. Z kolei do obsługi przenośników niezbędnych jest obecnie jedenastu pracowników obsługi, sześciu cieśli ruchowych oraz dyspozytora na jednej zmianie wydobywczej. Uruchamianie większości przenośników następuje automatycznie.
Dyspozytor, dzięki systemowi monitoringu dołowego, obserwuje przesypy poszczególnych przenośników i ma możliwość ich zablokowania. To pozwoliło zmniejszyć obsadę pracowników niezbędnych do obsługi przenośników o około czterdziestu na dobę. Na monitorach w dyspozytorni automatycznie wyświetlane są komunikaty dotyczące powodu postoju przenośnika. W przypadku wystąpienia usterki dyspozytor kieruje cieślę ruchowego wraz z pracownikiem obsługi do jej usunięcia.
Warto wspomnieć, że w ruchu Rydułtowy funkcjonują obecnie dwa podziemne retencyjne zbiorniki węgla na poziomie 800 przed skipem oraz na poziomie 1200. Gdy nastąpi zapełnienie zbiornika na poz. 1200 uruchomiona zostaje nitka przenośników odstawy, których płynny rozruch realizowany jest poprzez falowniki kierujące urobek do zbiornika na poziomie 800.
To znacząco wpływa na oszczędność energii elektrycznej. Prędkość przesuwu przenośników zgrzebłowych zabudowanych pod zbiornikiem 1200 reguluje dyspozytor poprzez falownik w zależności od ilości nadawy kierowanej do tego zbiornika. Na nitce odstawy pomiędzy zbiornikami drobne prace konserwacyjne prowadzone są w trakcie zapełniania zbiornika na poz. 1200. Nie trzeba już poświęcać na te czynności całej ośmiogodzinnej zmiany. I znowu oszczędzamy czas i lepiej wykorzystujemy pracę załogi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.