W ub. roku Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) znacząco zwiększyła sprzedaż koksu do odbiorców europejskich, zaś wysokie ceny tego produktu pozwalały należącym do Grupy koksowniom uzyskiwać ponadprzeciętne wyniki - ocenia wiceprezes JSW ds. handlu Sebastian Bartos.
Wiceprezes potwierdził, iż w ub. roku segment koksowy wspierał sytuację finansową Grupy JSW, pomagając przetrwać trudny okres - szczególnie pierwsze półrocze 2021 r., kiedy ceny podstawowego produktu Grupy - węgla koksowego - były jeszcze na stosunkowo niskim poziomie.
- Warto podkreślić, iż portfel odbiorców naszego koksu został przeorganizowany. Po kilkuletnim systematycznym spadku udziału odbiorców europejskich i wzroście sprzedaży zamorskiej, w ubiegłym roku znacząco zwiększyliśmy sprzedaż koksu w Europie. Ta tendencja jest kontynuowana w roku bieżącym - powiedział Sebastian Bartos.
Zapewnił, iż przyjęta polityka sprzedażowa sprawiła, iż Grupa JSW zaczęła wykorzystywać szanse, jakie pojawiły się na rynku węgla koksowego od połowy ubiegłego roku.
- W drugim półroczu sytuacja rynkowa pozwoliła negocjować wyższe ceny węgla koksowego, co sprawiło, że również segment węglowy może pochwalić się dobrymi wynikami - zaznaczył wiceprezes, przypominając iż w ub. roku spółce udało się także znacząco zredukować zapasy węgla, wobec ponad 2 mln ton zgromadzonych na zwałach na początku 2021 r.
Bartos wskazał, że w drugim półroczu 2021 r. możliwe było przełożenie wzrostowej tendencji cenowej na uzgodnienia z kontrahentami, co z kolei przyniosło wzrost przychodów ze sprzedaży węgla koksowego i koksu. Wiceprezes zastrzegł, iż szczegóły dotyczące zamknięcia roku podane zostaną 17 marca, gdy JSW oficjalnie opublikuje swoje roczne wyniki.
W ocenie wiceprezesa, miniony rok został wykorzystany na umocnienie pozycji Grupy JSW na rynku europejskim. - Po ograniczeniu produkcji w kopalniach czeskich, JSW stała się strategicznym dostawcą węgla koksowego na rynku Europy Środkowej - przypomniał Bartos.
Odnosząc się do sytuacji rynkowej, wiceprezes zauważył, iż rynek węgla koksowego i koksu jest bardzo podatny na wahania koniunkturalne, zaś w ostatnich dwóch latach mieliśmy dodatkowo do czynienia z nieprzewidywalnym wpływem globalnej pandemii.
- Z uwagi na sytuację na rynkach międzynarodowych, zwłaszcza w zakresie cen węgla koksowego, początek ub. roku był trudny dla Grupy JSW. Na początku stycznia ceny węgla koksowego niewiele przekraczały 100 USD, a poziom zapasów węgla przewyższał 2 mln ton - przypomniał Sebastian Bartos, przyznając, iż sytuację finansową Grupy wspierał wówczas segment koksowy.
Wynegocjowane wysokie ceny koksu pozwalały naszym koksowniom uzyskiwać ponadprzeciętne wyniki, a Grupie JSW przetrwać trudny okres - powiedział Sebastian Bartos. Jego zdaniem, w efekcie rok 2021 był dla Grupy JSW okresem umocnienia pozycji rynkowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.