Dwadzieścia sześć postępowań prowadzonych przez gminy a dotyczących wydobycia kopalin w 2021 r. rozpatrywała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. W ani jednym z przypadków RDOŚ nie zajął stanowiska negatywnego.
Wnioski przedsiębiorców wymagające zajęcia stanowiska przez RDOŚ dotyczyły takich kopalin, jak np.wapień dewoński, dolomit, piaskowiec, piasek, żwir, kruszywo naturalne, czy wody termalne. Najwięcej wniosków dotyczyło kruszywa naturalnego.
W niektórych przypadkach, jak np. odnośnie wniosku o wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego Łączany-Wiślisko w granicach projektowanego obszaru górniczego "Łączany-Wiślisko" w gminie Brzeźnica w powiecie wadowickim, RDOŚ wydał opinię o konieczności sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko. W części przypadków stwierdzono brak konieczności sporządzania takiej oceny, jak choćby odnośnie wydobycia piaskowców w Chromanicach i Dąbrowie w gminie Chełmiec. Natomiast w przypadku wniosku o poszerzenie granic eksploatacji odkrywkowej złoża dolomitów triasowych Libiąż wydano opinię o zakresie raportu.
W niektórych przypadkach krakowski RDOŚ wydał postanowienie uzgadniające warunki realizacji. Dotyczyło to np. wydobycia kruszywa naturalnego ze złoża Wójcina Południe we wsi Wójcina w gminie Mędrzechów czy też ze złoża Filipowice-Przed Wałem we wso Filipowice w gminie Zakliczyn.
Jeden z przypadków dotyczył wznowienia eksploatacji użytkowanego w przeszłości złoża. Chodzi o wydobycie i przeróbkę wapieni dewońskich ze złóż Dębnik oraz Dębnik I w gminie Krzeszowice. W tym wypadku sprawa jest w toku i uzgodnienie nie zostało jeszcze wydane.
Zdecydowana większość wniosków rozpatrywanych przez krakowski RDOŚ dotyczyła eksploatacji odkrywkowej. Wyjątkiem był wniosek dotyczący wydobywania wód termalnych ze złoża metoda otworów wiertniczych we wsi Biały Dunajec w powiecie tatrzańskim.
Nie wszystkie postępowania rozpoczęte w 2021 r. zostały zakończone. Część spraw jest jeszcze w toku.
Zdecydowana większość zakładów górniczych funkcjonujących w województwie małopolskim nie powodowała nadmiernych utrudnień dla otoczenia.
- W 2021 r. wpłynęła jedna skarga dotyczących transportu drogą powiatową dużych ilości odpadów w postaci mas ziemnych pochodzących z zakładu górniczego działającego w miejscowości Maszkienice, gmina Dębno - informuje Ada Słodkowska Łabuzek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.