Węgiel o bardzo dobrych parametrach jakościowych produkuje ruch Rydułtowy kopalni ROW. Zarówno surowiec energetyczny, jak i koksowy sprzedają się bardzo dobrze. Załoga przygotowuje nowe ściany. W 2022 r. ruszą jeszcze dwie.
Rydułtowski zakład górniczy prowadzi obecnie wydobycie z dwóch ścian: II-E2 w pokładach 712/1-2 i 713/1-2 oraz w ścianie XI-E1 w pokładzie 703/1-2. Wybiegi obydwu miały w momencie rozruchu ok. 1000 m, podobnie jak długości – ok. 160 m. Miąższość pierwszej ściany wynosi od 3,3 m do 3,7 m. W przypadku ściany XI-E1 w pokładzie 703/1-2 miąższość kształtuje się na poziomie 2 m.
– W ścianie II-E2 załodze pozostało jeszcze do wybrania ok. 540 m, a w ścianie XI-E1 to ok. 700 m – wylicza Marian Rosa, kierownik robót górniczych ds. przygotówek.
Podkręcili tempo
Mimo obecności wszystkich możliwych zagrożeń towarzyszących eksploatacji: tąpaniowego, wodnego, metanowego i klimatycznego, dobowe wydobycie sięga 6400 t. Warto podkreślić, że od początku br. górnicy z Rydułtów mocno podkręcili tempo. Zdołali nawet wypracować od początku roku nadwyżkę w ilości ok. 125 tys. t wydobytego surowca.
– Za to należy pochwalić załogę. Tym bardziej że zmagamy się z zagrożeniem klimatycznym. Stosujemy klimatyzację lokalną zasilaną centralnie. W ścianie XI-E1 dają o sobie znać zaburzenia geologiczne w postaci uskoków i zmian miąższości pokładu. Stosujemy strzelania odprężające, a w weekendy torpedujące. Otwory o długości 30 m wiercone są co 20 m wyprzedzająco przed frontem ściany. Ta profilaktyka nam się dobrze sprawdza – dodaje Marian Rosa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.