Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Polska Miedź działa już od 25 lat. Ratownicy i strażacy wchodzący w jej skład czuwają nad wszystkimi zakładami miedziowego koncernu.
Decyzję o powołaniu jednostki podjął zarząd spółki 1 stycznia 1997 r. Zastąpiła ona Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego. W skład JRGH weszły podmioty, które w ostatecznej reorganizacji otrzymały nowe nazwy w strukturach. Są to: Wydział I – Straż Pożarna z siedzibą przy Hucie Miedzi Głogów, Wydział II – Straż Pożarna z siedzibą przy szybach głównych Zakładu Górniczego Lubin oraz Wydział III – Górnicze Pogotowie Ratownicze z siedzibą w Sobinie.
Zadania, jakie postawiono JRGH, to niesienie niezbędnej pomocy dla wszystkich Oddziałów KGHM Polska Miedź w zakresie likwidacji skutków pożarów, tąpań i zawałów, wdarcia się wody, awarii energomechanicznych, awarii technicznych oraz chemicznych i ekologicznych na powierzchni i w wyrobiskach dołowych. Ratownicy odpowiadają też za zabezpieczanie bezawaryjnej produkcji w ciągu technologicznym poprzez wykonywanie szeregu prac profilaktycznych. Warto wspomnieć, że historia służb ratowniczych w KGHM sięga 1971 r. To właśnie pierwszego dnia tego roku na mocy zarządzeń Ministrów Przemysłu Ciężkiego, Górnictwa i Energetyki oraz Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 grudnia 1970 r. została powołana służba ratownicza.
W ramach jubileuszu JRGH w marcu br. planowana jest uroczysta akademia, podczas której zostaną wręczone medale i odznaczenia dla wyróżnionych pracowników. Ponadto wydana zostanie Kronika Oddziału, a pracownicy będą mogli uczcić jubileusz podczas czerwcowego uroczystego balu. Obchody jubileuszu zakończy tradycyjnie grudniowa karczma piwna.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.