Z uwagi na spadek zachorowań na COVID-19 w kraju, a przede wszystkim w naszej uczelni, rektor Uniwersytetu Śląskiego podjął decyzję o rozpoczęciu kształcenia w semestrze letnim 2021/22 w formie stacjonarnej z elementami kształcenia zdalnego - poinformowali we wtorek (15 lutego) przedstawiciele uczelni.
Jak poinformowali przedstawiciele UŚ, w semestrze letnim, począwszy od 21 lutego 2022 r. zajęcia dydaktyczne będą odbywały się w formie stacjonarnej z elementami kształcenia zdalnego.
Szczegółowe wytyczne zostały uwzględnione w planach zajęć przygotowanych przez dyrekcje kierunków. Wykłady w dużych grupach mogą odbywać się zdalnie, nie zaleca się, aby w jednym dniu student musiał uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych i zdalnych. W trakcie zajęć dydaktycznych oraz w przestrzeniach wspólnych, noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos jest obowiązkowe. Możliwa jest modyfikacja zasad używania maseczek ochronnych: z używania maseczek zwolniony jest prowadzący zajęcia oraz osoby wypowiadające się; prowadzący zajęcia lub spotkanie może wyrazić zgodę na zdejmowanie maseczek w sytuacjach, kiedy charakter zajęć i zadania realizowane w ich ramach powodują, że stosowanie maseczek jest niemożliwe lub znacznie utrudnione; dla pozostałych osób używanie maseczek na zajęciach jest obowiązkowe w szczególności, gdy nie jest możliwe zachowanie dystansu 1,5 m.
Władze uczelni przedstawiły również wytyczne dla studentów i doktorantów, z których wynika, że jeśli co najmniej 50 proc. składu grupy zajęciowej poddane zostało izolacji lub jest skierowane na kwarantannę dziekan może wprowadzić doraźnie zdalną formę zajęć. W przypadku podejrzenia objawów choroby zaleca się pozostanie w domu oraz skorzystanie z konsultacji lekarskiej lub wykonanie testu w kierunku COVID-19. Zaświadczenie lekarskie lub potwierdzenie wykonania testu będą podstawą do usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach. Oprócz tego osobom ze szczególnymi uwarunkowaniami medycznymi (np. choroby współistniejące), dla których funkcjonowanie w okolicznościach pandemicznych wiąże się z podwyższonym ryzykiem zaleca się wystąpienie z wnioskiem o przyznanie Indywidualnej Organizacji Studiów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.