Kanadyjski analityczny portal internetowy Investing News Network (INN) zajmujący się inwestycjami górniczymi na świecie, w swojej edycji dotyczącej srebra Silver Investing podaje listę największych na świecie jego producentów.
Na liście tej Polska została sklasyfikowana na piątym, szóstym i siódmym miejscu ex aequo z Australią i Rosją. Tradycyjnie na pierwszym miejscu znajduje się Meksyk z produkcją 5600 t. Na drugim miejscu są Chiny z wydobyciem 3400 t i trzecie miejsce przypadło Peru z 3000 t srebra. To ścisła czołówka światowa.
Poza tym podium znajdują się kraje wydobywające powyżej 1000 t tego metalu. Kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajęły: czwarte Chile - 1600 t, piąte, szóste i siódme miejsce przypadło Australii, Polsce i Rosji po 1300 t, ósme i dziewiąte miejsce zajęła Boliwia i Stany Zjednoczone po 1000 t. Ostatnie dziesiąte miejsce przypadło Argentynie z wydobyciem 800 t.
W komentarzu do polskiej pozycji zaznaczono, że wg Silver Institute KGHM Polska Miedź jest niezmiennie jedną z największych na świecie firm produkujących srebro. Przypomnieć trzeba, że w minionym roku polski koncern została uznana za największą kopalnię srebra na świecie. Z tej okazji portal internetowy KGHM zaznaczył, że produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 r. istnieje Wydział Metali Szlachetnych. Powstał on specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto.
Znajdują się one w tzw. czarnym błocie, czyli szlamie anodowym powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości pierwiastka powyżej 99,99 proc. produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg.
Jednocześnie wiadomo, że srebro to występuje jako metal towarzyszący rudom miedzi i wraz z nią wydobywane jest ze złoża. Szczegółowe wyniki badań nad jego zawartością w rudach zostały opublikowane w encyklopedycznym tomie Monografia KGHM Polska Miedź (Lubin 2007). Okazuje się, że wszystkie rudy miedzi wydobywane w KGHM zawierają srebro w średniej ilości ok. 57 g na tonę. Największa ich koncentracja występuje w łupkach miedzionośnych, gdzie zawartość srebra dochodzi do 1 proc. Obecne zasoby srebra w złożach rud miedzi ocenia się na ok. 70 tys. t, czyli na następne pół wieku przy jego wydobyciu w obecnej skali.
Sprzedaż srebra oraz innych metali towarzyszących rudom miedzi stanowi ok. 20 proc. dochodów firmy. Pod tym względem srebro ma wyjątkowe znaczenie w globalnej gospodarce, jako niezbędny metal dla coraz bardziej powiększającej się produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń dla odnawialnych źródeł energii. Dlatego jego cena w ostatnich latach wzrosła z 14 USD do blisko 25 USD za uncję. Ostatnie prognozy wskazują na to, że cena ta utrzyma się, a nawet będzie wyższa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.