W 2021 r. w kopalniach węgla kamiennego zaistniały trzy zdarzenia związane z zapaleniem metanu w wyrobiskach górniczych. W wyniku tych zdarzeń nikt nie uległ wypadkowi – wynika z dorocznego raportu Wyższego Urzędu Górniczego.
Zapalenia metanu zaistniały: w kopalni Jastrzębie-Bzie, gdzie 5 maja ub.r. w chodniku wentylacyjnym E-1a, w pokładzie 416/3, na poziomie 900 m zapalił się metan. Jak ustalono, przyczyną zapalenia metanu w przodku chodnika wentylacyjnego E-1a było iskrzenie spowodowane mechanicznym urabianiem piaskowca o dużej skłonności do iskrzenia zapalającego metan;
Kolejny przypadek miał miejsce 10 września w również należącej do JSW kopalni Knurów-Szczygłowice. Jak informuje nadzór górniczy, w przodku drążonego chodnika drenażowego 17, w pokładzie 404/4, na poziomie 850 m zapalił się metan. Przyczyną było iskrzenie spowodowane urabianiem organem kombajnu chodnikowego mułowca o średniej skłonności do iskrzenia zapalającego metan.
Trzecie zdarzenie miało ponownie miejsce w kopalni Jastrzębie-Bzie 30 listopada ub.r. tym razem w chodniku badawczym N-1, w rejonie skrzyżowania z pochylnią transportową N-1, w pokładzie 505/1, na poziomie 1110 m. Prawdopodobną przyczyną zapalenia metanu wydzielającego się ze spągu było iskrzenie spowodowane wierceniem otworu w łupku piaszczystym warstwowanym piaskowcem drobnoziarnistym o dużej skłonności do iskrzenia zapalającego metan.
Dla porównania w 2020 r. miało miejsce jedno zdarzenie związane z metanem w kopalni Budryk w Ornontowicach, w wyniku którego trzech pracowników uległo wypadkom powodującym czasową niezdolność do pracy.
W latach 2015-2019 miało miejsce 17 zdarzeń związanych z zapaleniem lub wybuchem metanu - wylicza Wyższy Urząd Górniczy (WUG). W wyniku tych zdarzeń zaistniał 1 wypadek śmiertelny i 4 wypadki lekkie. W 2019 r. w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego zaistniały trzy zapalenia i jeden wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń nikt nie uległ wypadkowi. Przyczynami zapaleń metanu w 2019 r. były iskry powstałe przy mechanicznym urabianiu piaskowca o dużej skłonności do iskrzenia zapalającego metan w przodku drążonego wyrobiska (w kopalni Budryk należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej- dwukrotnie 23 i 26 kwietnia) oraz kontakt noży, będącego w ruchu organu kombajnu ścianowego, z piaskowcem (w koplani Murcki-Staszic należącej do Polskiej Grupy Górniczej 24 września).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.