Skąd przybyli górnicy dwadzieścia wieków temu? Jak wyglądali? Co i w jaki sposób eksploatowali? Te pytania powoli znajdują odpowiedź. Badania w ramach przedsięwzięcia naukowego realizowanego wspólnie przez Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przynoszą coraz ciekawsze efekty. Odkrycia są niezwykle interesujące i rzucają nowe światło na historię górnictwa na Śląsku. Ma ono daleko dłuższą historię, niż sądzono do niedawna.
Segiet – leśny rezerwat przyrody, leżący w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Położony jest w szczytowych partiach Srebrnej Góry, będącej jednym z wyższych wzniesień zachodniej części Garbu Tarnogórskiego. To właśnie tu, prawie dwadzieścia wieków temu, pojawili się pierwsi górnicy. Wielu z nich posługiwało się monetami rzymskimi. Czyżby przybyli z południa Europy? A może mieli jedynie kontakty z kupcami odwiedzającymi te tereny?
Skaning lotniczy
– Za nami już sporo pracy i sporo interesujących wyników przeprowadzonych badań – przyznaje prof. Ireneusz Malik, geomorfolog, geograf, kierownik Zespołu Badawczego w Wydziale Nauk Przyrodniczych, Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
– Powodem jest m.in. fakt, że wcześniej na tym terenie nie prowadzono jakichkolwiek wykopów. Chodzi o okolice rezerwatu Segiet od Bytomia-Miechowic w stronę drogi 78. Występują tam liczne pozostałości po szybach górniczych. Są to owalne zagłębienia, mające średnicę od jednego do nawet 20 m, zwykle otoczone wałami ziemnymi, czyli tzw. kołnierzami. Obniżenia te są śladami miejsc, w których budowano i eksploatowano szyby górnicze, a kołnierze powstawały na skutek składowania skały płonnej wydobytej z szybu w jego bezpośrednim sąsiedztwie – opowiada naukowiec.
Tym razem badania zdecydowano się prowadzić za pośrednictwem lidaru. To metoda pomiaru odległości poprzez oświetlanie celu światłem laserowym. Różnice w czasie powrotu wiązki oraz zmiana długości fali wykorzystane są do tworzenia trójwymiarowego modelu. Dzięki temu można dotrzeć do badanych obiektów pomijając roślinność, zobaczyć, jak wyglądają, i wszystkie je policzyć.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.