W najnowszej Górniczej piszemy o dramatycznej akcji ratunkowej w kopalni Mysłowice-Wesoła, oczekiwaniu na wsparcie dla spółek górniczych i końcu wojny o Turów. Zapraszamy do lektury.
- Tąpnięcie w kopalni Mysłowice-Wesoła. Po szybkiej akcji trzech górników trafiło do szpitali. 7 lutego mieszkańcy wielu śląskich miast odczuli wstrząs, którego energię oszacowano na 2x10^8 J. Doszło do niego o godz. 20.40 w kopalni Mysłowice-Wesoła należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Od tej też chwili rozpoczęła się walka o życie trzech górników. Na szczęście po kilkugodzinnej akcji wszystkich udało się odnaleźć – pisze red. Maciej Dorosiński w artykule pt. Wygrana walka o życie.
Z kolei red. Jacek Madeja przypomina, że w minionym tygodniu w życie weszła znowelizowana ustawa górnicza.
- Nowe przepisy umożliwiają budżetowe wsparcie dla kopalń, które w perspektywie do 2049 r. mają zostać zamknięte. Sęk w tym, że wciąż nie wiadomo, jakie w tej sprawie będzie stanowisko Komisji Europejskiej. Nowelizacja ustawy precyzuje m.in. zasady udzielania publicznego wsparcia w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń oraz wsparcia finansowego na koszty nadzwyczajne związane z procesem likwidacji. Jak wynika z nowych przepisów, wydatki dla budżetu państwa na ten cel w latach 2022- 2031 mają wynieść maksymalnie 28,82 mld zł, a pomoc ma trafić do kopalń PGG, Taurona Wydobycie oraz Węglokoksu Kraj. Oprócz tego nowela przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR – czytamy w tekście.
Dobre tempo utrzymane, to materiał Kajetana Berezowskiego, który pisze, że w ruchu Bielszowice kopalni Ruda trwają roboty przygotowawcze dla uruchomienia kolejnej ściany – 518 w pokładzie 510wg.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.