Prototyp ładowarki LKP-1001 wyprodukowany przez KGHM Zanam z Grupy KGHM ma za sobą podziemne testy. Zakończyły się one pod koniec 2021 r. i jak informuje spółka odbyły się w ZG Lubin. LKP-1001 to najnowsza wersja maszyny z rodziny LKP. Jest ona następcą modelu LKP-0903.
Jak podaje KGHM Zanam, rezultaty przeprowadzonych badań są pozytywne. Otwiera to drogę formalnego dopuszczenia nowoczesnej ładowarki do eksploatacji, co z kolei istotnie ma zwiększyć potencjał handlowy polkowickiego przedsiębiorstwa.
Konstruktorzy w nowym produkcie zmodernizowali elementy konstrukcji oraz wdrożyli zupełnie nowe rozwiązania i komponenty. Maszyna pod względem wszystkich kluczowych parametrów przewyższa swoją poprzednią wersję. Ładowarka LKP-1001 charakteryzuje się 10-tonowym udźwigiem (w porównaniu z 9-tonowym poprzedniej wersji). Zastosowano w niej silnik Stage V, który spełnia najbardziej rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin. W ładowarce zastosowano najnowsze rozwiązania w zakresie układu hydraulicznego poprzez zabudowę m.in. pomp zmiennego wydatku oraz system filtracji i monitorowania jakości oleju. Poprawiono też obsługę serwisową poprzez umożliwienie dostępu do filtrów z poziomu podłoża. Płynna praca układu roboczego oraz wysoka moc układu napędowego (zwiększona o 25 proc.) w połączeniu z nowym typem skrzyni biegów pozwala na sprawne i dynamiczne przemieszczanie się ładowarki, zarówno podczas nabierania urobku, jak i jazdy odstawczej. Ładowarka jest przystosowana do wdrożenia zdalnego sterowania.
- Konkurencyjną pozycję na rynku specjalistycznych maszyn dla górnictwa budujemy także poprzez stałe rozszerzanie naszej oferty produktowej. Opieramy się przy tym na nowych technologiach, które poprawiają parametry sprzętu, podnoszą jego osiągi i zwiększają bezpieczeństwo użytkowników – powiedział prezes KGHM Zanam Bernard Cichocki.
Maszyna powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Zakładów Górniczych KGHM. Konstruktorzy ładowarki LKP-1001 największy nacisk położyli na zwiększenie bezpieczeństwa, komfortu i efektywności pracy operatora. Na uwagę zasługuje ergonomiczna kabina, zaprojektowana na podstawie rekomendacji przyszłych użytkowników, czyli operatorów. Specjalna konstrukcja kabiny znacząco redukuje ekspozycję pracującego wewnątrz niej operatora na hałas, wysoką temperaturę i drgania. Ponadto ochronę przed trującymi gazami stanowi nowy moduł klimatyzacyjny wyposażony w filtry ochronne. Innowacja w wyposażeniu kabiny jest 12-calowy wyświetlacz o nowym, bardziej czytelnym interfejsie, który powoduje, że ładowarka jest łatwiejsza w obsłudze.
- Wysoko oceniamy potencjał handlowy nowego produktu. Jeżeli chodzi o rynek wewnętrzny, to nowa ładowarka została zaprojektowana w ścisłym dialogu z użytkownikami, czyli górnikami z zakładów KGHM Polska Miedź SA. Liczymy jednak, że nowy produkt w ofercie przyczyni się także do wzmocnienia naszej pozycji na rynkach zagranicznych – dodał prezes Cichocki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.