Przy neutralnym zachowaniu głównych rynków zagranicznych, mocnymi wzrostami wyróżniły się we wtorek giełdy naszego regionu, w tym także GPW. Zyskiwały przede wszystkim duże spółki, w tym najmocniej paliwowe, odzieżowe i finansowe. Choć notowania banków mogła wesprzeć podwyżka stóp procentowych NBP, analitycy wskazują bardziej na zmiany portfelowe i napływ kapitału na rynki regionu.
- Wtorkowa sesja na GPW była bardzo dobra lub nawet rewelacyjna. Być może jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o przełomie po blisko 3-tygodniowej słabości polskiego rynku. Na pewno jest to krok w dobrą stronę ale bez wsparcia z rynków zagranicznych nie należy spodziewać się, że dalej będziemy silnie rośli - powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion Kamil Cisowski.
- Tradycyjnie w dobrych dniach dla WIG20 ogromną rolę odgrywają banki i tak było także tym razem. Pewnie tłumaczenie tego dzisiejszą podwyżką stóp procentowych byłoby pewnym uproszczeniem, gdyż ruch RPP był zbieżny z oczekiwaniami, bądź nawet minimalnie mniejszy niż średnia prognoz - 50 pb było uważane za minimum. Wydaje się, że są to bardziej zakupy typowo koszykowe. Na GPW poza bankami dobrze wypadły także rafinerie, KGHM czy PZU, i rosły także inne giełdy regionu - wskazał.
Rada Polityki Pieniężnej, na piątym z rzędu posiedzeniu, w dn. 8 lutego ponownie podwyższyła stopy procentowe NBP o 50 pb do poziomu: referencyjną do 2,75 proc., lombardową do 3,25 proc., depozytową do 2,25 proc., redyskontową weksli do 2,80 proc., dyskontową weksli do 2,85 proc.
Na wtorkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 2,0 proc. 2.215,12 pkt., WIG zwyżkował o 1,46 proc. do 68.071,99 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,55 proc. do 5.258,08 pkt., a sWIG80 zyskał 0,18 proc. do 19.745,51 pkt.
- Widać dziś było wyraźny napływ kapitału na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, przy relatywnie neutralnym zachowaniu pozostałych głównych rynków. Szczególnie mocno rósł rosyjski RTS, który wydobywa się górą z konsolidacji, a także silnie zachowywał się węgierski BUX. Rynek amerykański, który naszym zdaniem jest blisko krótkoterminowego podbicia, po niepewnym początku handlu również zaczął zyskiwać - wskazał Cisowski.
Analityk dodał, że kluczowym wydarzeniem dla rynków będzie czwartkowy odczyt inflacji CPI w USA (godz. 14.30), a ujemne zaskoczenie może pozytywnie wpłynąć na giełdy.
W momencie zamknięcia notowań na GPW WIG20 był jednym z najmocniejszych indeksów w Europie. Mocniej rósł jedynie rosyjski RTS (+3 proc.), a za nim był węgierski BUX (+1,6 proc.).
Niemiecki DAX zwyżkował o 0,2 proc., zaś w USA indeksy zyskiwały po ok. 0,5-0,8 proc.
Obroty na GPW wyniosły 1,13 mld zł, z czego 964 mln zł przypadło na największe spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.