Przez 15 lat procesy zarządcze i organizacyjne szły w kierunku szukania optymalizacji biznesowych poprzez integrację procesów wewnątrz Grupy, dzisiaj z kolei wyodrębniamy aktywa wytwórcze i musimy im zapewnić kompleksową obsługę – ocenia ARTUR MICHAŁOWSKI, p.o. prezesa TAURON Polska Energia.
Co dzieje się z wydzieleniem aktywów węglowych w Tauronie?
Od zeszłego roku w Grupie trwają prace dotyczące wypracowania optymalnej koncepcji wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych.
W ramach tych prac dokonaliśmy pełnego przeglądu aktywów, procesów i zasobów. To przy zintegrowanej strukturze i skali działania firmy takiej jak Tauron ogromny wysiłek, wymagający cierpliwości i skrupulatności.
Przez 15 lat procesy zarządcze i organizacyjne szły w kierunku szukania optymalizacji biznesowych poprzez integrację procesów wewnątrz Grupy, dzisiaj z kolei wyodrębniamy aktywa wytwórcze i musimy im zapewnić kompleksową obsługę, więc wydzielamy też funkcje wsparcia od remontów i serwisu po HR i obsługę księgową.
Na jakim etapie jesteście dziś?
Dziś wiemy, że spółką, która skonsoliduje nasze aktywa węglowe będzie TAURON Wytwarzanie. Do NABE nie przejdzie jednak w całości. W Grupie pozostaną obszary niezwiązane z wytwarzaniem energii elektrycznej w jednostkach węglowych. Mowa tu o działalności inwestycyjnej i badawczo-rozwojowej, w tym nieruchomościach pod projekty farm fotowoltaicznych, projekty wodorowe lub projekty bloków gazowo-parowych.
Prace przy wydzieleniu aktywów prowadzone są również w innych spółkach Grupy, w których znajdują się kompetencje niezbędne do samodzielnego funkcjonowania spółki skupiającej nasze aktywa węglowe. To również trudny proces, wymagający czasu i przygotowania. Aktywnie też komunikujemy się z pracownikami, by transparentnie przedstawiać, na jakim etapie jesteśmy i uczciwie odpowiadać na rodzące się pytania po stronie załogi.
A co dalej? Kiedy zakończycie przygotowania?
Do końca czerwca chcemy zamknąć w Grupie wewnętrzną reorganizację związaną z przygotowaniem wydzielania konwencjonalnych aktywów wytwórczych.
Po tym terminie planowane są wyceny, due diligence, negocjacje i sama transakcja przejęcia akcji spółki integrującej aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla. Szczegóły będą jednak zależały od przyjętego przez rząd dokumentu dot. transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce.
Jak wyglądają rozmowy ze stroną społeczną?
Analizy wpływu potencjalnej alokacji pracowników do spółki konsolidującej wytwórcze aktywa węglowe są jedną z najistotniejszych części tego procesu. Zapewnienie ludziom pewnej i stabilnej pracy w dotychczasowych branżach jest dla nas kluczowe. Tę odpowiedzialność bierzemy na siebie my, ale pracownicy otrzymają także rządowe gwarancje. Rozmowy ze Stroną Społeczną odbywają się cyklicznie, pracownicy na bieżąco są informowani o statusie prac programu wydzielenia aktywów.
Natomiast negocjacje umowy społecznej odbywają się między Ministerstwem Aktywów Państwowych, przedstawicielami Strony Społecznej oraz wszystkimi grupami energetycznymi.
Pojawiające się wątpliwości są zrozumiałe, jesteśmy w przededniu jednej z największych zmian funkcjonowania polskiego sektora energetycznego w historii. Tak duże strukturalne zmiany gospodarcze zawsze rodzą niepokoje.
Wydzielenie aktywów rodzi się w bólach. Warto?
Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych, to de facto jedyna szansa na przyspieszenie transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego. Chyba nikt, kto ma do czynienia z energetyką, nie podważa tego faktu.
W świetle regulacji klimatycznych i coraz bardziej restrykcyjnej polityki sektora finansowego, koncerny obciążone aktywami węglowymi nie mają prawie żadnych szans na dostęp do atrakcyjnego finansowania na inwestycje. Inwestycje będą z kolei najistotniejszym elementem transformacji energetycznej, a kluczowy będzie tu koszt pozyskania finansowania.
My chcemy już w 2025 roku posiadać 1,6 GW mocy zainstalowanej w OZE. Osiągnięcie tego celu będzie wielkim wyzwaniem, którego nie zrealizujemy bez wydzielenia aktywów.
Z Arturem Michałowskim, p.o. prezesa TAURON Polska Energia rozmawiał Janusz Pietruszyński, redaktor naczelny CIRE.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.