Według najnowszych danych Australijskiego Biura Statystycznego przychody z eksportu australijskich zasobów osiągnęły nowy rekordowy poziom 351 miliardów dolarów w 2021 roku.
Australijskie górnictwo od wielu lat jest dominującym sektorem gospodarki. Jego udziały stanowią 68 procent przychodów z eksportu. Sukces ten został osiągnięty przede wszystkim dzięki eksportowi rudy żelaza z dochodami stanowiącymi blisko połowę eksportowych dochodów z całego górnictwa. Wyniosły one 154,2 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 32 procent w porównaniu z 2020 r., ustanawiając pod tym względem swój własny rekord.
Węgiel uplasował się na drugim miejscu. Z którego dochody eksportowe wyniosły 62 miliardy dolarów, czyli o 43 procent więcej niż w 2020 roku,
Następne miejsca zajął eksport rud aluminium, w tym tlenek glinu i boksyt dając dochody w wysokości 13,7 mld USD, czyli o 15proc. więcej, aniżeli w 2020 r. Sprzedaż miedzi i jej koncentratów dodała 12,1 mld USD, co było również o 14 proc. wyższą wartością, aniżeli rok temu. Złoto utrzymało swoją wysoką pozycję z wartością eksportu 25,9 mld USD.
Australijski minister zasobów i wody Keith Pitt powiedział, że ostatnie miesięczne dane pokazują, że eksport surowców i energii z Australii nadal rośnie w rekordowym tempie. Ten niesamowity wzrost przychodów zapewnił Australii największą w historii nadwyżkę handlową (123 miliardy dolarów).
Dyrektor generalny Minerals Council of Australia, Tania Constable, powiedziała, że rekordowy wzrost pokazuje znaczenie przemysłu wydobywczego dla gospodarki Australii. - Ciągły popyt na eksploatację surowców tworzy 258 000 bezpośrednich miejsc pracy w górnictwie, przynosząc znaczne korzyści całej Australii, a zwłaszcza społecznościom regionalnym.
Constable dodała jednak, że ważne jest, aby nie brać za pewnik pozytywnych danych dotyczących handlu. Powiedziała, że „Należy zrobić więcej, aby przyciągnąć inwestycje potrzebne do nowych projektów w Australii, aby zaspokoić rosnące światowe zapotrzebowanie na surowce niezbędne docodziennego życia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Widać można zarabiać na węglu a u nas markowski jak zwykle pieprzy o szybszym zamykaniu kopalń
A Europa dusi własne górnictwo - tymczasem poza UE górnictwo się rozwija!