Samorząd Katowic oczekuje od Zarządu Transportu Metropolitalnego, który organizuje komunikację miejską na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wprowadzenia zmian dostosowujących funkcjonowanie komunikacji do potrzeb mieszkańców tego miasta.
To główny wniosek z analizy możliwości samodzielnej organizacji komunikacji, przygotowanej przez katowicki samorząd z inicjatywy miejskich radnych. W czwartek biuro prasowe tamtejszego magistratu upubliczniło gotową analizę. Katowice pozostawiają powierzenie realizacji komunikacji miejskiej metropolii, ale oczekują zmian dostosowanych do potrzeb mieszkańców - brzmi konkluzja.
GZM, która - na mocy specjalnej ustawy - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, organizuje w ich imieniu komunikację miejską poprzez ZTM. Organizacja transportu publicznego to zadanie własne miast i gmin, w obrębie GZM przekazane przez samorządy członkowskie zrzeszającej je Metropolii. Utrzymywane jest ze składki zmiennej opłacanej co roku przez gminy oraz z biletów.
Kwestia wysokości składki zmiennej oraz jej podziału między gminy jest od lat przedmiotem dyskusji poszczególnych gmin ze sobą i wewnątrz nich. W ostatnich tygodniach katowiccy radni z komisji transportu zawnioskowali, aby miasto przeprowadziło pogłębioną analizę opcji wyjścia Katowic z ZTM i organizacji transportu samodzielnie.
- Działania ZTM w Katowicach nie są na miarę oczekiwanych nowych rozwiązań systemowych i optymalizujących funkcjonowanie sieci połączeń transportowych; koncentrują się jedynie na rozpatrywaniu zgłaszanych pojedynczych, indywidualnych spraw, generując dalszy wzrost dopłat - powiedział, cytowany w czwartkowej informacji, pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.