- Dzięki porozumieniu Polski i Czech ws. Kopalni Węgla Brunatnego Turów zostanie utrzymana stabilność energetyczna Polski i wspólnoty europejskiej - uważa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oznacza to także bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników turowskiego kompleksu - dodała.
Premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w czwartek umowę między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
W czwartkowym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśliło, że polsko-czeskie negocjacje dot. KWB Turów zakończyły się sukcesem, a podpisana umowa definitywnie kończy spór z naszymi południowymi sąsiadami. Resort zwrócił uwagę, że zgodnie z postanowieniami umowy, czeska skarga zostanie wycofana z TSUE.
Szefowa resortu klimatu i środowiska uważa, że zawarte w umowie ustalenia dadzą szansę na długofalowe zażegnanie sporu ws. kopalni. - Dzięki osiągniętemu porozumieniu utrzymamy stabilność energetyczną zarówno Polski, jak i całej wspólnoty europejskiej - dodała Moskwa.
- Polska oferta zawiera konkretne kwoty, które zostaną przeznaczone na realizację projektów w Kraju Libereckim. Przedstawiliśmy w niej również propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania środowiskowego funkcjonowania KWB Turów - powiedziała cytowana w komunikacie Moskwa.
Jak dodała, strona polska zaoferowała również zacieśnienie współpracy właściwych służb obydwu państw w tym zakresie oraz ustalenie ścieżki działania w przypadku stwierdzenia przekroczeń obowiązujących norm.
Resort przekazał, że jednocześnie Polska zadbała o interes mieszkańców Dolnego Śląska, na rzecz których wzmocnione zostaną działania realizowane w ramach programów Czyste Powietrze i Stop Smog, co przyczyni się do minimalizacji niskiej emisji po stronie Polski.
Ministerstwo podkreśliło, że zawarcie porozumienia oznacza również bezpieczeństwo zatrudnienia dla pracowników turowskiego kompleksu i tym samym gwarancję dostaw do 7 proc. energii do polskiego systemu energetycznego. Zapewnione też będą dostawy ciepła dla mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia.
Polsko-czeskie rozmowy dotyczące KWB Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.
20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklarował, że nie zamierza płacić kary.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.