Po etapie uzgodnień, rozmów z zarządem spółki oraz po dokonaniu szeregu formalności, rozpoczął się proces przejmowania przez gminę Bytom dróg należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. O przejęcie dróg od SRK prezydent miasta zabiegał od ponad dwóch lat - poinformowali przedstawiciele bytomskiego samorządu.
Jak przypominają przedstawcieie miasta Bytom, nie wszystkie drogi są własnością gminy. Część z nich należy również do spółek węglowych, spółdzielni czy podmiotów prywatnych, a to oznacza, że na ich utrzymanie gmina nie ma wpływu. W ostatnim czasie nasze miasto zdecydowało się jednak na przejęcie części dróg należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jak argumentują urzędnicy, umożliwi to ich remont lub do czasu jego wykonania, zabezpieczenie ubytków powstałych w jezdni.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, od których już w 2021 roku jako miasto przejęliśmy część dróg. To długotrwały proces wymagający dochowania wielu formalności, prowadzenia uzgodnień oraz wyznaczenia konkretnych działek, które miasto ma zamiar przejąć. W 2021 roku przejęliśmy między innymi część ulic w Szombierkach, Miechowicach oraz Rozbarku o łącznej powierzchni 3 ha - powiedział zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.
W 2021 roku gmina przejęła częściowo 8 dróg: część ul. Małachowskiego, Zakątek i Grota Roweckiego w Szombierkach, Tuwima o powierzchni 1,1 ha w Rozbarku, a także część dróg wewnętrznych przy ul. Francuskiej, Racjonalizatorów, Dzierżonia i Energetyki w Miechowicach. Gmina planuje zabezpieczyć około 300 tys. zł na remonty dróg przejętych od Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie występują największe ubytki w jezdni. Na początek do remontu przeznaczone są ulice na osiedlu Zawadzkiego w Rozbarku, między innymi remont nawierzchni ul. Tuwima, ale również Francuskiej i Racjonalizatorów w Miechowicach.
W 2022 roku gmina Bytom ma w planach przejęcie kolejnych dróg należących do SRK.
- Podjęliśmy już starania o przejęcie części dróg w Karbiu, Śródmieściu, Szombierkach, Stroszku oraz Miechowicach. Są to fragmenty ulic: Worpie, Łużyckiej, Grota Roweckiego, Strzelców Bytomskich, Mikołaja Reja, Sikorskiego, Wrocławskiej, Olimpijskiej oraz Energetyki - powiedział Włodzimierz Drogoś, naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.